Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRD: Indeks należności przedsiębiorstw spadł do 89,9 pkt w I kw. 2018 r.

1
Podziel się:

Indeks należności przedsiębiorstw (INP), który wskazuje na poziom zatorów płatniczych w gospodarce spadł do 89,9 pkt w I kw. z 92,1 pkt na koniec 2017 r. Czas oczekiwania przez przedsiębiorstwa na zapłatę należności wydłużył się o ponad 3 tygodnie w ciągu kwartału, wynika z ostatniej edycji raportu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", realizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF).

KRD: Indeks należności przedsiębiorstw spadł do 89,9 pkt w I kw. 2018 r.

"Im wyższa wartość INP, tym przedsiębiorcy mniej odczuwają problemy z odzyskaniem pieniędzy. Im niższa, tym gorsza jest sytuacja w tym zakresie. Choć po solidnym wzroście indeksu w ostatnim kwartale 2017 roku, lekkie pogorszenie nie byłoby niczym zaskakującym, to skala spadku może już martwić. INP pierwszy raz od 10 kwartałów znalazł się poniżej linii 90 punktów. Choć jest za wcześnie, aby zwiastować trwałe pogorszenie, to sygnał jest mocno niepokojący" - powiedział prezes zarządu krajowego KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że wynik 92,1 punktu odnotowany na koniec 2017 r. był najwyższym w niespełna dziesięcioletniej historii badania.

Przeciętny okres oczekiwania na zapłatę aktualnie wynosi 3 miesiące i 24 dni wobec około 3 miesięcy kwartał wcześniej.

"To zły prognostyk dla całej gospodarki. Relacje między firmami są wielokrotnie złożone. Jeśli jedna firma nie płaci w terminie drugiej, ta może mieć problem z zapłaceniem kilku kolejnym, a one w konsekwencji mogą nie być w stanie uregulować swoich zobowiązań wobec partnerów, dostawców, czy pracowników. Firmy, z którymi często rozmawiamy o ich problemach, wielokrotnie podkreślały, że jednym z najpoważniejszych są zatory płatnicze. Niestety, wygląda na to, że w najbliższym czasie będą one przybierać na sile" - wskazał Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma.

Z raportu wynika, że prawie 30% polskich firm przez to, że klienci nie płacą im na czas, ma problemy z regulowaniem własnych zobowiązań. To wynik zbliżony do danych sprzed 3 miesięcy. Z kolei 28,9% badanych z tego samego powodu musi ograniczać własne inwestycje. W ostatnim kwartale 2017 roku odsetek ten wynosił 28,6%.

"Odsetek firm, które deklarują, że opóźnienia w płatnościach zmusiły ich do redukowania zatrudnienia lub funduszu wynagrodzeń wzrósł z 8,3 do 10,4%. W obecnej, korzystnej dla pracowników, sytuacji na rynku pracy ograniczanie funduszu płac może oznaczać kłopoty z utrzymaniem zespołu, a nawet krótkoterminowa redukcja zatrudnienia może skończyć się późniejszymi problemami z jego odbudowaniem. Firmy dobrze o tym wiedzą, więc te decyzje potwierdzają, jak trudne jest ich położenie. To kolejny sygnał, że problem zatorów płatniczych może przybierać na sile" - powiedział Sędłak.

Autorzy raportu wskazują, że w I kwartale 2018 roku wzrosły również wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom w płatnościach i stanowią obecnie przeciętnie 7,3% ogółu kosztów przedsiębiorstw wobec 6,1% kwartał wcześniej. W gronie firm zatrudniających do 9 pracowników koszty związane z nieregularną obsługą zobowiązań lub jej brakiem sięgają obecnie 8,9%.

"Problem nieterminowych płatności aktualnie dotyczy 85% przedsiębiorstw (poprzednio 85,5%), a przeciętny udział opóźnionych faktur w portfelach polskich firm - po wzroście o 0,4 punktu procentowego - sięga 22,7%. To najwyższy wynik od dwóch lat. Obecny wzrost tego wskaźnika jest w głównej mierze wynikiem wzrostu udziału firm, które mają w portfelach więcej niż 30% przeterminowanych faktur i spadku odsetka firm, które zadeklarowały mniej niż 10% opóźnionych faktur" - czytamy także w materiale.

"Portfel należności polskich przedsiębiorstw" to wspólny raport Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Badanie jest przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 roku.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
max
6 lat temu
nie mam problemów, że ktoś mi nie płaci w terminie itd, a to dlatego że zawsze kontrahenta sprawdzam. i jestem całkiem spokojny jak kontrahent ma certyfikat rzetelnej firmy, bo to gwarancja, że nie widnieje w krd. moja firma ma tez ten certyfikat i klienci wiedzą, że jesteśmy godni zaufania.