Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kruk kupił wierzytelności wartości 597 mln euro od Eurobanku

0
Podziel się:

Kruk podpisał z podmiotami z Grupy Eurobank umowę na nabycie portfela wierzytelności konsumenckich o wartości nominalnej 597 mln euro. Nakłady Kruka w transakcji wyniosą 46 mln euro.

Kruk kupił wierzytelności wartości 597 mln euro od Eurobanku
(Jacek Bereźnicki)
bFfKDvgB

Kruk podpisał z podmiotami z Grupy Eurobank umowę na nabycie portfela wierzytelności konsumenckich o wartości nominalnej 597 mln euro. Nakłady Kruka w transakcji wyniosą 46 mln euro i będą pomniejszone o korekty zawarte w umowie. Podmiotem serwisującym cały portfel będzie Kruk Romania SRL.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z IFC, będącym częścią Banku Światowego. Jest to największy w historii rumuńskiego rynku portfel wierzytelności konsumenckich ze 180 tys. spraw.

- Podpisana umowa wprowadza naszą organizację do wyższej ligi, w której pracuje się z największymi instytucjami finansowymi na świecie - powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w komunikacie. - Jest to dla mnie wyjątkowy moment, na który cały zespół ciężko pracował. Dzisiaj polska spółka staje się docenianym i równym partnerem dla największych międzynarodowych instytucji, jak IFC.

bFfKDvgD

Ta transakcja ma sprawić, że Kruk pobije swój rekord inwestycji w Rumunii. Łączna wartość portfela firmy w tym kraju przekracza już 10 mld zł.

- Patrząc na potencjał zarówno rynku rumuńskiego jak i regionu Europy zachodnio-centralnej mamy ciągle jeszcze wiele do zrobienia, a zapraszanie nas do największych, bilateralnych transakcji daje nowe szanse i możliwości - podaje prezes Krupa. - Tylko ta jedna transakcja sprawia, że w tym roku pobijemy rekord naszych inwestycji w Rumunii, a przecież jesteśmy cały czas aktywni w standardowych przetargach.

Do tej pory Kruk najwięcej zainwestował w 2015 roku, a nakłady wyniosły wtedy 158 mln zł.

- Łączna wartość nominalna naszego portfela w Rumunii przekracza już 10 mld zł. Dodatkowo, część nabyta przez naszego partnera, IFC, wzmocni bazę naszego biznesu serwisowego i podniesie dynamikę wzrostu przychodów z tego tytułu - dodał prezes.

bFfKDvgJ

Uczestnictwo Grupy Kruk w projekcie zostało ogłoszone w drugiej połowie 2015 roku. Inwestycja stanowi największą w historii transakcję na niezabezpieczonym rynku obrotu wierzytelnościami konsumenckimi, przypomniano.

Notowania tegoroczne akcji Kruka

Dzisiaj, Grupa Kruk zatrudnia ponad 2 700 osób, a w samej Rumunii organizacja liczy ponad 500 osób. Kruk działa już w siedmiu krajach Europy zachodnio-centralnej, i tylko w ostatnich dwóch latach Grupa weszła do Niemiec, Włoch i Hiszpanii nabywając na tych rynkach pierwsze portfele wierzytelności, podano również.

Kruk jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

bFfKDvhe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)