Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Kruk coraz mocniejszy za granicą. Zyskał dostęp do 250 mln euro

11
Podziel się:

Grupa Kruk ma umowę kredytową z konsorcjum czterech banków.

Piotr Krupa
Piotr Krupa (Kruk)

Grupa Kruk podpisała z konsorcjum czterech banków: norweskim DNB Bankiem oraz Bankiem Zachodnim WBK, mBankiem i ING Bankiem Śląskim umowę kredytu w maksymalnej wysokości 250 mln euro.

Środki te Kruk przeznaczy na zakup lub refinansowanie portfeli wierzytelności za granicą - podaje spółka.

"To niezwykle ważna umowa w kontekście naszego dynamicznego rozwoju w Europie i niemal potrojenie dostępności naszych linii kredytowych. Poziom pozyskanego finansowania nie jest przypadkowy i odpowiada wysokiej podaży wierzytelności w krajach, w których działamy" - informuje spółka.

Zobacz także: Zobacz także: Korporacje mogą zyskać na współpracy ze start-upami

- Elastyczne i efektywne kosztowo źródło środków na zakup pakietów to kolejny element budujący naszą przewagę konkurencyjną. Jednocześnie będzie to naturalne narzędzie zabezpieczenia ryzyka walutowego przez dopasowanie struktury aktywów i pasywów. W przyszłości finansowanie będzie mogło być rozwijane w zależności od naszych potrzeb - powiedział prezes Kruka Piotr Krupa.

Kruk w pierwszym kwartale zainwestował 214 mln zł w nabywane portfele, z czego 90 proc. na rynkach zagranicznych. Spłaty z zagranicznych portfeli wierzytelności w tym okresie po raz pierwszy w historii przekroczyły spłaty z rynku polskiego.

- Dostęp do kapitału nie stanowi dla nas ograniczenia w zakupie polskich i zagranicznych portfeli wierzytelności. Nowa umowa istotnie zwiększa potencjał Kruka do kontynuacji dywersyfikacji geograficznej - Polska pozostanie bardzo ważnym rynkiem dla nas, choć jej udział w szybko rosnącym portfelu powinien naturalnie maleć w dłuższym terminie - zapewnił Krupa.

Kruk równolegle rozwija kilka źródeł finansowania, obejmujące kredyty bankowe i obligacje. Wartość dostępnych linii kredytowych na koniec pierwszego kwartału 2017 r. wynosiła 0,7 mld zł, a wartość obligacji pozostających do wykupu 1,2 mld zł.

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

Kurs akcji spółki Kruk SA od początku 2017 roku

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
Pan Teddy S.
5 lata temu
[QUOTE] Kruk coraz mocniejszy za granicą [/QUOTE] Kiedyś,ta firma wysyłała ,co najmniej,dziwne wezwania do zapłaty.Wyglądały one tak,jakby zaprojektowało je dziecko lub bardzo mocno pijany.Oni na pewno wiedzą o jakie wezwania chodzi.
7800
5 lata temu
PADLINOŻERCY !!!
olek
5 lata temu
tjo A ja wyciagam dziennie nawet tysiac zl i to w Polsce czynom. Od kiedy rzucilem etat poczultem ze zyje bedac na swoim, zaczynalem tu: investclub.ga to niby prosta matematyka ale daje dobrze zarobic. tgtjot.
PrawdziwyBusi...
5 lata temu
i teakcje warto kupuwac. a nie wydmuszki o nazwie GetBack!
MM
5 lata temu
To zabawne... jak w Polsce jakiś zachodni bank podbija rynek, to Polacy narzekają że nie ma polskiego kapitału... że dlaczego nie można stworzyć czegoś poldkiego. Jak polska firma finansowa podbija Zachód (i windykuje np. Niemców, czy Włochów); to w Polakach z automatu pojawia się jad i zawiść... cuż taka już polska natura, która jednak pomału się zmienia, co widać np. po sukcesie kruka (pomimo polskiego jadu nienawiści).