Notowania

Kruk coraz mocniejszy za granicą. Zyskał dostęp do 250 mln euro

Grupa Kruk ma umowę kredytową z konsorcjum czterech banków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kruk)
Piotr Krupa

Grupa Kruk podpisała z konsorcjum czterech banków: norweskim DNB Bankiem oraz Bankiem Zachodnim WBK, mBankiem i ING Bankiem Śląskim umowę kredytu w maksymalnej wysokości 250 mln euro.

Środki te Kruk przeznaczy na zakup lub refinansowanie portfeli wierzytelności za granicą - podaje spółka.

"To niezwykle ważna umowa w kontekście naszego dynamicznego rozwoju w Europie i niemal potrojenie dostępności naszych linii kredytowych. Poziom pozyskanego finansowania nie jest przypadkowy i odpowiada wysokiej podaży wierzytelności w krajach, w których działamy" - informuje spółka.

Zobacz także: Korporacje mogą zyskać na współpracy ze start-upami

- Elastyczne i efektywne kosztowo źródło środków na zakup pakietów to kolejny element budujący naszą przewagę konkurencyjną. Jednocześnie będzie to naturalne narzędzie zabezpieczenia ryzyka walutowego przez dopasowanie struktury aktywów i pasywów. W przyszłości finansowanie będzie mogło być rozwijane w zależności od naszych potrzeb - powiedział prezes Kruka Piotr Krupa.

Kruk w pierwszym kwartale zainwestował 214 mln zł w nabywane portfele, z czego 90 proc. na rynkach zagranicznych. Spłaty z zagranicznych portfeli wierzytelności w tym okresie po raz pierwszy w historii przekroczyły spłaty z rynku polskiego.

- Dostęp do kapitału nie stanowi dla nas ograniczenia w zakupie polskich i zagranicznych portfeli wierzytelności. Nowa umowa istotnie zwiększa potencjał Kruka do kontynuacji dywersyfikacji geograficznej - Polska pozostanie bardzo ważnym rynkiem dla nas, choć jej udział w szybko rosnącym portfelu powinien naturalnie maleć w dłuższym terminie - zapewnił Krupa.

Kruk równolegle rozwija kilka źródeł finansowania, obejmujące kredyty bankowe i obligacje. Wartość dostępnych linii kredytowych na koniec pierwszego kwartału 2017 r. wynosiła 0,7 mld zł, a wartość obligacji pozostających do wykupu 1,2 mld zł.

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

Kurs akcji spółki Kruk SA od początku 2017 roku

Tagi: kruk, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2017

MariuszZłodzieje i Patologia

04-07-2017

Cyko z RadomiaKruk największe złodziejstwo

04-07-2017

zenekBanda zlodzieji...

Rozwiń komentarze (11)