Notowania

anheuser-busch inbev
29.04.2016 16:45

Lech i Tyskie na sprzedaż? Ma to pomóc w wielkiej fuzji

Grupa Anheuser-Busch InBev planuje sprzedaż należących do browaru SABMiller popularnych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kompania Piwowarska/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Grupa Anheuser-Busch InBev planuje sprzedaż należących do browaru SABMiller popularnych w Europie Środkowej i Wschodniej marek piw - podano w komunikacie prasowym . W tym są m.in. polski Lech i Tyskie. Transakcja ma przynieść grupie 5-6 mld dolarów.

Na sprzedaż miałaby być wystawiona część koncernu SABMiller działająca na Węgrzech, w Rumunii, Czechach na Słowacji i w Polsce. Mowa o Kompanii Piwowarskiej, a także m.in. czeskiej Plzenský Prazdroj i słowackiej Pivovary Topvar.

- Polska centrala Kompanii Piwowarskiej nie komentuje sprawy - mówi money.pl Paweł Kwiatkowski rzecznik KP.

Wyjście z Polski miałoby na celu także odcięcie się od trudnego rynku, jakim, zdaniem Eddiego Hargreavesa, analityka Canaccord Genuity, jest nasz lokalny rynek. Wspomina przy tym m.in. o dużej konkurencji. SAB Miller ma w Polsce około 35-proc. udziału.

SAB Miller zanotował w ostatnim roku 1-proc. spadek sprzedaży w Europie, właśnie jak wskazuje Bloomberg w dużej mierze przez mniejsze dochody w Polsce. W tym samym czasie w Czechach i na Słowacji, dzięki sprzedaży realizowanej przez Pilsner Urquell, wyniki poszły w górę.

Propozycję sprzedaży musi zatwierdzić Komisja Europejska. Ma na to czas do 24 maja.

Zapowiedź ze strony belgijskiej grupy ma pomóc w uzyskaniu zgody europejskiego nadzorcy na przejęcie brytyjskiego SABMiller'a. Pozyskane ze sprzedaży środki wzmocniłyby grupę, a także zmniejszyłyby udział grupy w rynku. Nadzorca ma obawy, że powstanie w wyniku połączenia gigant, który ograniczy konkurencję.

AB InBev oczekuje, że uda się grupie uzyskać zgodę na przejęcie SAB Miller warte około 107 mld dolarów w drugiej połowie tego roku. Jeśli nadzorca wyrazi na to zgodę, powstanie gigant, w którego rękach będzie około jednej trzeciej światowego rynku piwa.

W tym miesiącu AB InBev sprzedał już m.in. udziały w mniejszych przedsięwzięciach prowadzonych przez SAB w USA i Chinach.

Tagi: anheuser-busch inbev, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz