Notowania

sesja na wall street
25.02.2016 06:32

Lekkie wzrosty na Wall Street. Ropa naftowa w centrum uwagi

W ciągu dnia na Wall Street silnie zniżkowały akcje spółek z sektora surowcowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kentannenbaum/Dreamstime)

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi wzrostami najważniejszych indeksów. W reakcji na spadek cen ropy naftowej taniały w ciągu dnia akcje spółek paliwowych.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,32 proc. do 16 484,99 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,87 proc. do 4542,61 pkt., a S&P 500 poszedł w górę o 0,44 proc. do 1929,80 pkt.

W ciągu dnia na Wall Street silnie zniżkowały akcje spółek z sektora surowcowego. Akcje dużych koncernów z tej branży - Glencore i BHP Billiton - traciły w trakcie sesji nawet ponad 8 proc. Na koniec notowań jednak ten sektor odrobił straty i wyszedł na plus.

Zobacz, jak wyglądała czwartkowa sesja na Wall Street

W reakcji na spadek cen ropy naftowej taniały akcje spółek paliwowych. W Europie spadkom w tej branży przewodziły Total i Royal Dutch Shell. W USA traciły natomiast największe amerykańskie spółki z tej branży: Chevron i Exxon, chociaż na koniec dnia obrobiły straty.

Spadek cen ropy naftowej to efekt przede wszystkim wypowiedzi ministra ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej. Ali bin Ibrahim Al-Naimi dał we wtorek do zrozumienia, że porozumienie dotyczące zamrożenia wydobycia ropy naftowej, zawarte między innymi przez Arabię Saudyjską i Rosję, nie obejmuje zmniejszenia produkcji. Al-Naimi podkreślił, też, że cenę ropy naftowej ostatecznie ustali rynek.

Nastroje na rynku surowca dodatkowo popsuły dane American Petroleum Institute, z których wynika, że zapasy surowca w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 7,1 proc. Spodziewano się tymczasem wzrostu o 3,4 proc. Na wzrost zapasów wskazały również dane Departamentu Energii. Wynika z nich, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, do 507,6 mln baryłek.

Tagi: sesja na wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz