Notowania

PGNiG ma umowę z Amerykanami. Dostawy gazu na kolejne 24 lata

Spółka PGNiG zawarła umowę z Cheniere Marketing International. Porozumienie zakłada zakup prawie 40 mld metrów sześciennych gazu LNG w okresie kolejnych 24 lat. Ma być o blisko jedną czwartą tańszy niż rosyjski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Szelemej/EAST NEWS)
Gaz od Cheniere będzie trafiał do gazoportu w Świnoujściu.

W pierwszych trzech latach, a więc do 2022 roku, ma być sprowadzony gaz w ilości niecałego miliarda metrów sześciennych. W kolejnych latach średnio ma być to po około 2 mld metrów sześciennych LNG.

"Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie" - czytamy w komunikacie.

Zarząd PGNiG ocenia, że warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące.

To kolejna umowa z Amerykanami. W połowie października PGNiG podpisało dwa kontrakty na dostawy po około 1 mln ton LNG rocznie. Wówczas prezes Piotr Woźniak zapowiadał, że PGNiG planuje do końca roku podpisać co najmniej jeszcze jeden kontrakt na dostawy gazu LNG do Polski.

PGNiG chce uzyskiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Prezes mówił wówczas, że PGNiG będzie importować gaz LNG ze Stanów Zjednoczonych o ponad 20 proc. tańszy niż gaz obecnie importowany do Polski z Rosji.

Według najnowszych zapowiedzi, prezes Woźniak chce podpisać kolejne 2 kontrakty na dostawy LNG, które uzupełnią portfel dostaw gazu w tej formie.

- Cały czas prowadzimy negocjacje. Budujemy dwa portfele dostaw - jeden z nich to LNG i tu patrzymy na cały świat, nie tylko na USA. Te dwa portfele mają nam zastąpić z naddatkiem gaz ze Wschodu - podkreśla prezes.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lng, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2018

RPawłowskiUmowa na 24 lata? A do Pawlaka mieli pretensje że podpisał z Gazpromem na 20 lat....

08-11-2018

no takA cena???? Będzie taniej czy drożej? Bo jak drożej to sobie sami płaćcie za ten gaz.

08-11-2018

kimA mi napisali ze ceny gazu ida w gore i bedzie podwyzka

Rozwiń komentarze (17)