Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marcowy odczyt PMI sygnalizuje wysokie tempo wzrostu PKB w I kw. wg analityków

0
Podziel się:

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit (PMI) polskiego sektora przemysłowego był wyższy w marcu od oczekiwań rynkowych. Zdaniem ekonomistów, przetwórstwo przemysłowe stanowi nadal istotny wkład w generowaniu wzrostu gospodarczego i jego wysokie tempo zostanie utrzymane w I kw. br. w okolicach 4,6-4,7% r/r. 

Marcowy odczyt PMI sygnalizuje wysokie tempo wzrostu PKB w I kw. wg analityków

Według danych firmy Markit, PMI w polskim przetwórstwie przemysłowym pozostał na niezmienionym poziomie 53,7 pkt w marcu br. zanotowanym przed miesiącem. Konsensus rynkowy wynosił 53,2 pkt. Odnotowano najszybszy od prawie roku wzrost nowych miejsc pracy i jednocześnie najwolniejszy od ośmiu miesięcy wzrost nowych zleceń.

Niektórzy analitycy oceniają, że presja inflacyjna osłabia się, na co może wskazywać wzrost cen produktów własnych przedsiębiorstw, który odnotował poziom najniższy od 7 miesięcy, a wzrost tempa inflacji kosztów produkcji osiągnął poziom najniższy od 3 miesięcy.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków:

"Odczyt PMI potwierdza dobry stan krajowej koniunktury na początku roku i wspiera oczekiwania na dobry wynik PKB za I kwartał (zapewne w okolicach poziomu 4,6 % rdr) " - analitycy Banku BGK.

"Dzisiejsze dane stanowią lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy tempa wzrostu gospodarczego w Polsce (4,7% w I kw. wobec 5,2% w IV kw.)" - ekonomiści banku Credit Agricole.

"Cykliczne ożywienie, towarzyszące mu pozytywne nastroje, wysoki popyt konsumpcyjny, nabierające tempa inwestycje, tu również prawdopodobnie w nowe moce produkcyjne, pozwalają oczekiwać optymistycznego scenariusza wzrostowego w gospodarce w całym 2018 r. Naszym zdaniem tempo wzrostu PKB może utrzymać się na poziomie zbliżonym do osiągniętego w ub.r. " - ekonomistka Banku Pocztowego Agata Adamczyk.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi ekonomistów in extenso:

"W marcu indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego pozostał na niezmienionym w stosunku do lutego poziomie 53,7 pkt., tym samym lekko przebił medianę prognoz rynkowych (53,1 pkt). Można wspomnieć o mieszanym charakterze zmian w strukturze indeksu. Słabną nowe zamówienia (mierząca je składowa jest na najniższym od 8 miesięcy poziomie). Jednocześnie jednak szybciej rośnie zatrudnienie (ta składowa jest najwyższa od roku). Tak więc można mieć wrażenie, że osłabienie zamówień przedsiębiorstwa oceniają jako tymczasowe. Odczyt PMI potwierdza dobry stan krajowej koniunktury na początku roku i wspiera oczekiwania na dobry wynik PKB za I kwartał (zapewne w okolicach poziomu 4,6 proc. rdr) " - analitycy Banku BGK.

"Indeks PMI pozostał marcu na poziomie 53,7 pkt., co jest wynikiem lepszym niż mediana oczekiwań rynku na poziomie 53,0 pkt. W strukturze danych szczególnie cieszyć może szybszy niż w lutym wzrost produkcji i zatrudnienia, co wskazują na potrzebę zwiększania możliwości produkcyjnych przez firmy. W całym pierwszym kwartale indeks wyniósł średnio 54,0 pkt., i był tylko nieznacznie niższy niż 54,2 pkt. zanotowane w ostatnim kwartale ub.r. Potwierdza to nasze prognozy, że tempo wzrostu gospodarki na początku br. jest tylko minimalnie słabsze od notowanego pod koniec ub.r. Patrząc w horyzoncie kolejnych miesięcy niepokoić może jednak widoczny w danych spadek tempa wzrostu nowych zamówień, które było najniższe od lipca ub.r. Dla gołębich członków Rady Polityki Pieniężnej może to stanowić argument aby ostrożnie patrzeć na perspektywy polityki pieniężnej i nie spieszyć się z deklaracjami gotowości do podwyżek stóp procentowych. Tym bardziej że presja inflacyjna w badaniu PMI pozostała umiarkowana a ceny produktów
gotowych rosły najwolniej od siedmiu miesięcy. Wskazuje to na możliwość zaskoczenia po stronie niższego odczytu wskaźnika CPI, który póki co prognozujemy na wysokim poziomie 1,8% r/r" - analitycy Raiffeisen Polbanku.

"Wskaźnik PMI nie zmienił się w marcu w porównaniu do lutego i wyniósł 53,7 pkt., a tym samym ukształtował się on powyżej naszej prognozy (53,4 pkt.) oraz oczekiwań rynkowych (53,1 pkt.). W kierunku wzrostu indeksu oddziaływały wyższe wkłady czterech z pięciu składowych (dla zatrudnienia, bieżącej produkcji, zapasów pozycji zakupionych oraz czasu oczekiwania na dostawę). Niższa wartość składowej dla nowych zamówień ogółem oddziaływała w przeciwnym kierunku. W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje lekki spadek (wartość subindeksu poniżej 50 pkt.) nowych zamówień eksportowych, co jest spójne z pogorszeniem koniunktury odnotowanym w strefie euro . W kontekście raportowanych przez firmy trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, zaskakujący jest wzrost składowej dla zatrudnienia do najwyższego poziomu od kwietnia 2017 r. W naszej ocenie wzrost zatrudnienia w kolejnych miesiącach w coraz większym stopniu ograniczany będzie przez rosnące trudności firm w znalezieniu wykwalifikowanych
pracowników. Wraz z rosnącymi zaległościami produkcyjnymi, będzie to czynnik oddziałujący w kierunku zwiększenia inwestycji przedsiębiorstw umożliwiających zmianę techniki produkcji na mniej pracochłonną, a tym samym zwiększenie wydajności pracy. W całym I kw. indeks PMI zmniejszył się do 54,0 pkt. wobec 54,2 pkt. w IV kw. 2017 r. Dzisiejsze dane stanowią lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy tempa wzrostu gospodarczego w Polsce (4,7% w I kw. wobec 5,2% w IV kw.)" - ekonomiści banku Credit Agricole.

"Wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie pozostał w marcu na lutowym poziomie 53,7 pkt. Wskaźnik wskazuje na dalszą dynamiczną poprawę kondycji polskiego przemysłu. Pomimo wyraźnie wolniejszego niż w lutym napływu nowych zamówień (najniższy wzrost od lipca 2017 r.), główny wskaźnik PMI pozostał bez zmian dzięki wzrostowi zapasów pozycji zakupionych, szybszemu niż przed miesiącem wzrostowi produkcji oraz przyspieszeniu w zakresie tempa tworzenia nowych etatów. Co ciekawe, po raz pierwszy od ponad roku managerowie logistyki raportowali brak istotnej zmiany zamówień eksportowych. W marcu utrzymywała się podwyższona presja inflacyjna w przetwórstwie, jednak uległa ona pewnemu ograniczeniu. W 1Q18 wskaźnik PMI ukształtował się na poziomie 54,0 pkt, obniżając się tylko nieznacznie w stosunku do 54,2 pkt odnotowanych w 4Q17. Oznacza to, że w 1Q18 sektor przetwórczy w dalszym ciągu odgrywał ważną rolę w generowaniu wzrostu gospodarczego. Dane dotyczące nowych zamówień oraz zakupów firm przetwórczych sugerują, że w
najbliższych miesiącach może dojść do niewielkiego spowolnienia tempa wzrostu produkcji" - starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

"PMI niespodziewanie utrzymał w marcu poziom odnotowany w lutym. Dane wskazują, iż nowe zamówienia w sektorze przetwórczym wzrosły w tempie najniższym od 8 miesięcy, przy czym portfel zamówień eksportowych nie zmienił się znacząco m/m, co znalazło swoje odzwierciedlenie w najniższym od 16 miesięcy poziomie aktywności zakupowej przedsiębiorstw. Jednocześnie, wg Markit, poprawę m/m zanotowały subindeksy dla produkcji i zatrudnienia. Podobne oceny wykazały również badania GUS i Komisji Europejskiej. Pomimo spowolnienia w obszarze zleceń, które stanowić może jaskółkę nieco słabszych odczytów dynamiki produkcji przemysłowej w kwietniu, zwiększeniu uległy zaległości produkcyjne, jednocześnie natomiast odbudowały się zapasy produktów gotowych. W marcu wzrost tempa inflacji kosztów produkcji osiągnął poziom najniższym od 3 miesięcy, zaś wzrost cen produktów własnych przedsiębiorstw odnotował poziom najniższy od 7 miesięcy wskazując na tracącą na sile presje inflacyjną. Marcowy PMI stanowi pozytywne zamknięcie
pierwszego kwartału 2018 r. w sektorze przetwórczym i w całej gospodarce, zwiastując mocny odczyt tempa wzrostu gospodarczego w minionym kwartale. Cykliczne ożywienie, towarzyszące mu pozytywne nastroje, wysoki popyt konsumpcyjny, nabierające tempa inwestycje, tu również prawdopodobnie w nowe moce produkcyjne, pozwalają oczekiwać optymistycznego scenariusza wzrostowego w gospodarce w całym 2018 r. Naszym zdaniem tempo wzrostu PKB może utrzymać się na poziomie zbliżonym do osiągniętego w ub.r. " - ekonomistka Banku Pocztowego Agata Adamczyk.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)