Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME: 61% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej w kraju

2
Podziel się:
ME: 61% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej w kraju

Budowę elektrowni jądrowej na terenie Polski popiera 61% społeczeństwa, w tym 21% zdecydowanie popiera realizację inwestycji, wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii.

"To najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 r." - czytamy w w komunikacie resortu.

W porównaniu do 2015 r. odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 pkt proc. Spośród zwolenników, 21% zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji, a ponad 40% jest raczej za.

Wśród przeciwników budowy elektrowni jądrowej 16% opowiedziało się zdecydowanie przeciw, a 18% wyraziło sprzeciw umiarkowany.

"Na uwagę zasługuje fakt, że 48% badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania" - czytamy dalej.

Zdecydowana większość badanych (68%) zgadza się ze stwierdzeniem, że elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Taki sam odsetek uznaje jej budowę za dobry sposób walki ze zmianami klimatycznymi.

Niemal 80% respondentów jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa, a 79% badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji, podano także.

"Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla ponad 73% społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3). Zdecydowana większość Polaków (86%) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej" - napisano także w materiale.

Sondaż został zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku 14-30 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 000 respondentów w wieku 15-75 lat.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
elektron 45y6
7 lat temu
Zbędny wydatek. Wystarczy w odpowiedni sposób stymulować rozwój prosumentów, którzy zapewnili 10-15% zapotrzebowania w systemie. Dynamiczny rozwój OZE sprawił , że wszyscy wycofują się z węgla, poza Polska oczywiście.
super
7 lat temu
To tylko dowód na to, że społeczeństwo głupieje. Po Fukushimie, która od 6 lat jest nadal nie do opanowania i zatruwa ocean i dużą część Japonii, po NIemczech wyznaczających trendy energetyki, które wycofują się z atomu itd. myśleć o budowie drogiej elektrowni atomowej to absurd ekonomiczny. Jak już Niemcy całkiem wycofają się z atomu wymyślą dla posiadaczy takich elektrowni nowy zaporowy podatek środowiskowy na poczet potencjalnych zagrożeń ekologicznych.