Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME: Eksperci MAEA potwierdzili wykonanie zaleceń ws. programu jądrowego

0
Podziel się:
ME: Eksperci MAEA potwierdzili wykonanie zaleceń ws. programu jądrowego

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdzili, że polskie instytucje wykonały wszystkie zalecenia wymagane dla fazy 1 rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), podało Ministerstwo Energii.

"Przewodniczący delegacji MAEA José Bastos potwierdził, że Agencja będzie kontynuowała wsparcie dla Polski w rozwoju infrastruktury dla wdrożenia energetyki jądrowej. Zaprosiła również polską delegację do siedziby MAEA w Wiedniu w celu wspólnego przygotowania Zintegrowanego Planu Działań dla następnej fazy programu" - czytamy w komunikacie.

Głównym celem przebywających w dniach 21-23 czerwca br. w Polsce ekspertów MAEA było sprawdzenie wdrożenia rekomendacji i sugestii Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej (INIR).

"Ufamy, że otwarte i transparentne wdrażanie polskiego programu jądrowego jest kluczowe dla budowy zaufania społecznego w naszym kraju i za granicą. Aktywnie realizujemy działania przewidywane dla następnej fazy programu i rozważamy zaproszenie misji INIR dla fazy 2 w 2017 r." - powiedział dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii Józef Sobolewski, cytowany w komunikacie.

W marcu 2013 r. w Polsce odbyła się misja INIR, która zakończyła się przekazaniem Polsce 6 sugestii oraz 5 rekomendacji. Wnikliwej analizie poddano wówczas 19 obszarów PPEJ, w tym m.in.: ramy prawne polityki krajowej i zarządzania wdrożeniem PPEJ, bezpieczeństwo fizyczne i systemy zabezpieczeń, ramy prawne, obejmujące bezpieczeństwo jądrowe i ochronę przed promieniowaniem jonizującym, rozwój zasobów ludzkich i zaplecza naukowo-badawczego, zaangażowanie przemysłu oraz proces zamówień i dostaw. O przeprowadzenie misji INIR Polska wystąpiła w 2009 r.

W połowie lutego Ministerstwo Energii poinformowało, że projekt budowy w Polsce elektrowni jądrowej jest obecnie przedmiotem szczegółowych analiz i nic nie wskazuje na przesłanki do zaniechania tego projektu.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)