Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wrogie przejęcie na rynku telekomunikacyjnym? Poważne zarzuty wobec Agencji Rozwoju Przemysłu

5
Podziel się:

ARP wskazuje, że wszystkie zarzuty Mediatela są nieprawdziwe i kieruje sprawę do Komisji Nadzoru Finansowego.

Wrogie przejęcie na rynku telekomunikacyjnym? Poważne zarzuty wobec Agencji Rozwoju Przemysłu
(geralt / pixabay (CC0 Public Domain))

Działania ARP wobec będącej w trudnej sytuacji finansowej grupy Hawe mogą doprowadzić do wrogiego przejęcia - informuje spółka Mediatel. Agencja, która wnioskowała o upadłość Hawe Telekom, odpiera wszystkie zarzuty i oskarża drugą stronę o naruszenie przepisów, którym przyjrzy się Komisja Nadzoru Finansowego.

Telekomunikacyjna spółka Mediatel, należąca do grupy Hawe, zarzuca państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu działania, mogące doprowadzić do wrogiego przejęcia. W szczególności chodzi o spółkę Hawe Telekom, w której prowadzona jest restrukturyzacja. To m.in. wobec ARP jest ona dłużna pieniądze.

Problemy Hawe z wypłacalnością zaczęły się wkrótce po aferze podsłuchowej w 2014 roku. Nagrania ujawniał Marek Falenta, wówczas właściciel kontrolnego pakietu akcji Hawe. Spółka wkrótce potem miała problemy z płatnościami za realizowaną dla samorządów sieć światłowodową. W grudniu ubiegłego roku umowę ze spółką zależną Hawe - ORSS - wypowiedziało województwo warmińsko-mazurskie.

Zarząd Mediatel wskazał, że ARP "od samego początku i konsekwentnie zmierza do sprzedaży przedsiębiorstwa Hawe Telekom i likwidacji samej spółki Hawe Telekom, co w konsekwencji oznaczałoby w praktyce likwidację całej grupy kapitałowej Hawe".

Faktycznie w grudniu 2015 roku ARP złożyła wniosek o upadłość spółki oraz ubiegała się o zaspokojenie wierzycieli ze sprzedaży całego przedsiębiorstwa Hawe Telekom. Według Mediatel cena sprzedaży wskazana we wniosku była rażąco niska. To miało blokować przeprowadzenie restrukturyzacji, która postawiłaby firmę na nogi.

Kilka dni temu informowaliśmy, że sąd w Warszawie oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości Hawe Telekom, złożony przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Mediatel chce doprowadzić do spłaty długów Hawe w zupełnie inny sposób - poprzez środki pozyskane z emisji nowych akcji, które miałyby trafić do zainteresowanych inwestorów. Zaproponował więc subskrypcję prywatną z wyłączeniem możliwości zakupu nowych akcji dla dotychczasowych akcjonariuszy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 8 maja.

Do sprawy odniosła się ARP, która wskazuje, że wszystkie zarzuty zawarte w raporcie giełdowym Mediatela są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd. Według Agencji, naruszają one również przepisy dotyczące publikacji informacji poufnych i w związku z tym skieruje sprawę do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

"Całkowitą odpowiedzialność za niewypłacalność całej grupy kapitałowe Hawe i uszczuplenie jej majątku powodujące utratę zdolności restrukturyzacyjnej ponoszą członkowie władz Hawe" - napisała ARP w oświadczeniu. Zapewnia przy tym, że podejmuje działania wspólnie z innymi wierzycielami, zarówno prywatnymi jak i publicznymi, które umożliwią niezwłoczne odzyskanie środków pieniężnych przez wierzycieli i zapewnią dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w tym utrzymanie zatrudnienia osób w nim pracujących.

Negatywnie oceniła przy tym zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki Mediatel i proponowany w nim przez zarząd porządek obrad.

"Zarząd Mediatel już w grudniu 2015 roku podjął próbę wyprowadzenia głównego aktywa Hawe w postaci infrastruktury telekomunikacyjnej w celu zablokowania prowadzonych egzekucji. Spowodowało to wszczęcie śledztwa przez prokuraturę oraz doprowadziło do zerwania negocjacji z wierzycielami, którzy byli gotowi restrukturyzować grupę Hawe" - napisała Agencja.

Grupa Mediatel jest podmiotem działającym na rynku telekomunikacyjnym. Należy do grupy Hawe. Wobec obu firm w sądzie rozpatrywane są wnioski o upadłość.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
WYRÓŻNIONE
Drobny
7 lat temu
ARP w zemscie za nagrania Falenty chce położyć spółkę Hawe a przy okazji póścić z torbami akcjonariuszy czas najwyższy oczyścić ARP z POwców kltórzy w dalszym ciągu szkodzą
bogdan
7 lat temu
Polski rząd jest znany z uczestnictwa we wrogich przejęciach. Bogdanka - pamiętamy!
nino-si
7 lat temu
Muszą przejąć i ukarać kombinatorów - wiemy jakich????
NAJNOWSZE KOMENTARZE (5)
Ewa
7 lat temu
Jak jest z nadania Balcerowicza to taki sam głupek jak Petru !!! a tak na marginesie to chyba gey
Drobny
7 lat temu
ARP w zemscie za nagrania Falenty chce położyć spółkę Hawe a przy okazji póścić z torbami akcjonariuszy czas najwyższy oczyścić ARP z POwców kltórzy w dalszym ciągu szkodzą
Leszek 76
7 lat temu
POZEW ZBIOROWY PRZECIW PAŃSTWU POLSKIEMU? Najpierw zabrano połowę realnych oszczędności z OFE, teraz przymierzają się do likwidacji OFE i zabrania kolejnych około 30 miliardów, a gdzie trafią akcje to czas pokaże, a teraz chcą wyzerować zobowiązania państwa wobec obywateli, którzy są zmuszani przez państwo do płacenia składek i mieć pełną dowolność w ustalaniu jałmużny, później ...zwanej emeryturą. Kolejnym kłamstwem jest mówienie o zasadzie solidarności grupowej, na której rzekomo zbudowany jest system ubezpieczenia społecznego, bo rolnicy i mundurowi mają osobne systemy, z mniejszymi składkami lub bez składek. W 2012 roku, w tym samym dniu przyznano mundurowym „prawo wyboru emerytury”, przyznając tym samym emerytalne prawa nabyte, a pozostałym 97% pracującym podniesiono wiek emerytalny, pozbawiając tych samych praw nabytych. Ostatnio przegłosowane obniżenie wieku emerytalnego do poprzedniego stanu nie wyklucza kolejnego podniesienia. Póki co nadal obowiązuje Konstytucja gwarantująca równe prawa i równe traktowanie przez władze publiczne. Albo należy złożyć pozew zbiorowy przeciwko państwu albo domagać się stworzenia JEDNEGO SYSTEMU, Z JEDNĄ SKŁADKĄ emerytalną dla wszystkich, bez żadnych wyjątków. Proponuję zmienić kryterium przyznawania emerytury, z osiągnięcia określonego wieku, na uzbieranie minimalnej kwoty oszczędności emerytalnych. Kto osiągnie ten poziom oszczędności emerytalnych szybciej, szybciej będzie mógł pójść na emeryturę. Docelowo, w tym momencie przestanie się płacić składki emerytalne, choć do czasu, aż będą wypłacane emerytury z obecnego systemu, potrzebna będzie jakaś forma opodatkowania. Proponuję, aby nadal płacić składki, ale pomniejszone o wysokość emerytury obywatelskiej. Jako, że bezpieczeństwo nie podlega gospodarce rynkowej, jedynie mundurowi powinni otrzymywać przywileje emerytalne, ale nie w osobnym nieskładkowym systemie, tylko jako dodatek do emerytury obywatelskiej po odsłużeniu określonego okresu służby. Emerytury górnicze w formie Pracowniczych Programów Emerytalnych na poziomie spółek górniczych, a rolnicy jako przedsiębiorcy. W przypadku nieosiągnięcia minimalnych oszczędności uprawniających do emerytury, zgromadzone środki trzeba zwrócić. Zapraszam na stronę Wirtualna demonstracja na Facebook.
nino-si
7 lat temu
Muszą przejąć i ukarać kombinatorów - wiemy jakich????
bogdan
7 lat temu
Polski rząd jest znany z uczestnictwa we wrogich przejęciach. Bogdanka - pamiętamy!