Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mnc
17.08.2015 13:47

Mennica Polska ma szansę na duże zamówienie z Filipin?

Spółka produkuje 300 mln monet rocznie dla NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Duda - Fotolia.com)

Mennica Polska liczy na pozyskanie dużych umów na rynkach zagranicznych, co ma przełożyć się na wzrost produkcji, poinformował prezes Grzegorz Zambrzycki. Spółka zamierza nabyć 40 proc. udziałów w kopali złota w RPA. Produkuje też 300 mln monet rocznie dla NBP.

- Segmenty menniczy i płatności elektronicznych generują zysk przed opodatkowaniem (EBITDA) na stabilnym poziomie, choć wymaga to ciągłej uwagi oraz wysiłku. Trzeba o to walczyć, ale zrealizowaliśmy restrukturyzację grupy, dostosowując ją do wyzwań rynkowych. Teraz jest to trwały fundament do naszej strategii dywersyfikacji działalności poprzez m.in. projekty deweloperskie. Walczymy o kolejne umowy na emisje monet na rynku międzynarodowym. Szykują się tu bardzo duże umowy i jako światowy lider technologiczny w tym zakresie chcemy być w nie bardzo zaangażowani - powiedział ISBnews Zambrzycki.

Wskazał, że Mennica Polska produkuje 300 mln monet rocznie dla NBP, ponadto produkuje monety obiegowe dla zagranicznych emitentów.

- Dzięki aktywności przetargowej umowy zagraniczne powinny dawać przyrost produkcji. Przetargi ogłaszają chociażby narodowe banki krajów Ameryki Łacińskiej. Naprawdę gigantyczny przetarg szykuje się na Filipinach, gdzie planowana jest wymiana monet obiegowych - wskazał prezes Mennicy.

##Monety kolekcjonerskie

W segmencie kolekcjonerskim Mennica produkuje ok. 250 tys. monet dla NBP. - Drugie tyle to rynki wschodnie. Wiadomo, że sytuacja tam jest trudna, ale spodziewam się realizacji kontraktów w tym regionie w drugim półroczu - ocenił Zambrzycki.

W drugim kwartale 2015 przychody ze sprzedaży klientom zewnętrznym w segmencie menniczym były wyższe wyniosły 85 mln zł. Jest to efektem realizacji dostaw dla Narodowego Banku Kolumbii i zwiększonej wartości sprzedaży produktów inwestycyjnych. Na porównywalny rok do roku wynik segmentu wpłynęła wysoka baza z 2014 roku. Segment płatności elektronicznych wypracował stabilne wyniki.

##Projekty deweloperskie i inwestycje kapitałowe

W czwartym kwartale 2015 roku Mennica dokona realokacji zakładu produkcyjnego do nowej powierzchni oferującej niemal 8 tys. mkw. Umożliwi to realizację projektu deweloperskiego na terenie dotychczasowego zakładu produkcyjnego przy. ul Żelaznej w Warszawie.

Mennica Polska chce w przyszłym roku rozpocząć realizację przynajmniej dwóch dużych projektów deweloperskich. Dotyczyć one będą wspomnianego obiektu przy ul. Żelaznej i biurowca "Mennica Legacy Tower" w Warszawie.

- Oczekujemy, że te projekty będą dużymi sukcesami i przyniosą znaczący efekt "cashowy". Projekt "Mennica Residence" przy ul. Żelaznej zakładający 2 etapy na około 450 mieszkań na łącznie 36 tys. metrów kwadratowych powierzchni realizowany będzie na naszej działce, więc nie ponieśliśmy nakładów na grunt, które zwykle przy takiej inwestycji doświadcza deweloper. Będzie to produkt premium, ale w półce cenowej na którą jest w stolicy popyt. Liczymy na pozwolenie na budowę na przełomie roku, a od stycznia przyszłego roku ma rozpocząć się sprzedaż - powiedział Zambrzycki.

Z kolei "Mennica Legacy Tower" (łącznie ok. 65 tys. metrów kwadratowych), realizowana będzie z partnerem branżowym Golub GetHouse, poprzez spółkę celową, w której Mennica ma 50 proc. udziałów.

- Realizacja projektu ma ruszyć w przyszłym roku. Efektu gotówkowego w tym projekcie spodziewamy się po roku 2018. Niemniej nasze konserwatywne założenia co do tego projektu, kwota 130 mln zł ze sprzedaży gruntu partnerowi oraz reinwestycja tych środków w inwestycję, jak również wstępne rozmowy w kwestii ewentualnej sprzedaży planowanej części handlowej projektu sprawiają, że potencjał wieżowca jest dla nas bardzo duży. Mamy wstępne rozmowy z bankiem w kwestii finansowania tego projektu - dodał prezes Mennicy.

Mennica realizuje również inwestycje kapitałowe, rozważa kupno udziałów w kopalni złota w RPA.

- Spółka zamierza nabyć 40 proc. udziałów w kopali złota w RPA, która należy do prywatnego właściciela. Kopalnia jest aktywna i nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych - wskazał prezes Mennicy.

Notowania akcji Mennicy Polskiej w tym roku

Tagi: mnc, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz