Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

Mennica Polska wyprodukuje w tym roku miliard monet

0
Podziel się:

Dużą część będą stanowiły coraz popularniejsze na świecie monety bi-kolorowe.

Mennica Polska wyprodukuje w tym roku miliard monet
(acilo/iStockphoto)
bEEstMpx

Nawet miliard monet o wadze prawie 7 tysięcy ton chce w tym roku wyprodukować Mennica Polska - poinformował ISBnews prezes Grzegorz Zambrzycki. Poziom produkcji będzie wypadkową m.in. zamówień zagranicznych. Dużą część będą stanowiły coraz popularniejsze na świecie monety bi-kolorowe.

- Spodziewamy się 2 razy większego wolumenu produkcji w tym roku, co oznacza, że możemy wyprodukować ponad 1 mld monet, a dodatkowo może się zdarzyć ewentualna realizacja mniejszych kontraktów dla emitentów zagranicznych - zaznacza prezes Mennicy.

Wagowo będzie to aż 4-krotnie większa masa niż monet wyprodukowanych w 2015 roku - prawie 7 tys. ton. Poziom produkcji będzie wypadkową m.in. zamówień zagranicznych. - Istotną część tego wolumenu mają stanowić coraz popularniejsze na świecie monety bi-kolorowe, w których się specjalizujemy - podkreśla Grzegorz Zambrzycki.

bEEstMpz

Jak tłumaczy prezes, monety bi-kolorowe to produkt technologicznie skomplikowany, a zatem atrakcyjny marżowo dla Mennicy. Spółce sprzyja trend ogólnoświatowy zastępowania banknotów o niższym nominale przez monety o nominałach najwyższych.

Zambrzycki pytany o rozstrzygnięcie inwestycji w kopalnię złota w RPA, wskazał, że zarząd Mennicy jest nadal zainteresowany inwestycją. - Projekt oceniamy jako korzystny dla grupy i chcemy go zrealizować. Będziemy przekonywać do niego radę nadzorczą - podsumował prezes Mennicy.

- Pomimo rekordowego poziomu zamówień i ogromnej intensywności produkcji, udało nam się przenieść maszyny do nowej hali produkcyjnej na Annopolu, która działa od połowy lutego. Pozwoliło nam to ruszyć z projektem mieszkaniowym Mennica Residence. Praktycznie do końca listopada obłożenie zakładu jest 100-procentowe. Jednocześnie przygotowujemy się do przetargów, których realizacja będzie odbywała się w 2017 roku - powiedział Zambrzycki w rozmowie z ISBnews.

Członek zarządu i dyrektor finansowy Mennicy Katarzyna Iwuć oceniła, że koszty przeprowadzki do nowego zakładu "nie były znaczące".

bEEstMpF

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie.Akcje spółki są notowane na GPW od kwietnia 1998 roku.

bEEstMqa
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)