Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mercor zwiększa nakłady inwestycyjne

0
Podziel się:

Spółka stawia na wzrost sprzedaży w bieżącym roku obrotowym.

Krzysztof Krempeć, prezes Mercor
Krzysztof Krempeć, prezes Mercor (mateirały prasowe)

Mercor stawia na wzrost sprzedaży, w tym celu m.in. zwiększy w roku obrotowym 2015/16 (rozpoczętym 1 kwietnia 2015) nakłady inwestycyjne w stosunku do 10,7 mln zł rok wcześniej, poinformował prezes Krzysztof Krempeć.

- Zarząd stawia na wzrost sprzedaży. A skoro chcemy rosnąć to zwiększymy capex rok do roku. Nakłady przeznaczymy na nowe produkty i zwiększenie mocy produkcyjnych, przede wszystkim w Polsce - powiedział Krempeć podczas konferencji prasowej.

- Mamy dobry backlog na kolejny rok obrotowy, w 2014/2015 pozyskaliśmy kontrakty o wartości o 14 proc. wyższej niż rok wcześniej [210,7 mln zł]. Do tego dobrze rokują spółki eksportowe założone w Czechach i na Słowacji. Poza tym nadal pracujemy nad kolejnymi produktami - powiedział także prezes.

- Po okresie strat w Hiszpanii, spółka liczy na zysk w roku obrotowym 2015/2016. "Na rynku hiszpańskim będę zadowolony, jak będzie "mały plusik" - powiedział Krempeć.

Prezes przypomniał, że Mercor chce być "spółką dywidendową w długim okresie".

- Środki uwalniane z transakcji z Assa Abloy chcemy przeznaczyć na wypłatę dywidendy. Te 11 mln zł, które nam zostało będziemy chcieli w całości przeznaczyć na wypłatę, więc już na dywidendę na przyszły rok "mamy odłożone" - wyjaśnił.

Notowania tygodniowe Mercor

Mercor sfinalizował transakcję sprzedaży działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych podmiotom z Grupy Assa Abloy, podpisując 16 grudnia 2013 r. umowy przyrzeczone. Ostateczna cena po korektach wyniosła 199,5 mln zł.

Synergie z Dunamenti Tuzvedelem

Mercor oczekuje, że pierwsze synergie wynikające z przejęcia węgierskiej spółki Dunamenti Tuzvedelem będą widoczne już w najbliższych miesiącach, a w kolejnych będą narastały, poinformował prezes Krzysztof Krempeć.

- Pierwsze synergie, mam nadzieję, będą już za 2-3 miesiące, ale potem będą narastały. Skonsumowanie tej akwizycji zajmie sporo czasu, musimy wprowadzić nowe produkty do kolejnych krajów - powiedział Krempeć podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że transakcja daje spółce kilka nowych, bardzo ważnych produktów, których dotąd nie miała w ofercie, opartych na własnej produkcji i technologii, np. farby pęczniejące. Według prezesa, Dunamenti Tuzvedelem ma silne R&D, własne laboratorium i pole do współpracy w ramach Mercor.

Węgierska spółka ma także w swojej ofercie m.in. produkty dla elektrowni, które będzie mogła zaoferować w planowanej do rozbudowy węgierskiej elektrowni jądrowej Paks.

- Teraz będziemy chcieli zintegrować strukturę handlową w Polsce, Czechach i na Słowacji - podsumował Krempeć.

Wcześniej podczas konferencji członkowie zarządu przypomnieli, że zamknięcie transakcji planowane jest na luty przyszłego roku, ze względów "technicznych", związanych z pozyskiwaniem przez Dunamenti Tuzvedelem dofinansowań unijnych.

W ub. tygodniu Mercor podał, że podpisał warunkową umowę nabycia 100 proc. akcji węgierskiej spółki Dunamenti Tuzvedelem. Maksymalna cena transakcji została ustalona na kwotę 18,54 mln zł, a jej finalizacja planowana jest do 29 lutego 2016 r.

Dunamenti Tuzvedelem istnieje od 2004 roku i obecnie jest liderem na rynku węgierskim (gdzie zlokalizowany jest także zakład produkcyjny), posiada również spółki zależne w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Ukrainie.

W 2014 roku spółka wypracowała, w ramach działalności będącej przedmiotem transakcji, przychody w wysokości 1447,2 mln forintów (19,31 mln zł) i zysk EBITDA w wysokości 147,5 mln forintów (1,96 mln zł).

Grupa Mercor celuje w ugruntowanie pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz umacnianie swojej pozycji jednego z głównych europejskich graczy na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)