Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF utrzymało w XI oprocentowanie obligacji detal. na poziomie z X

0
Podziel się:
MF utrzymało w XI oprocentowanie obligacji detal. na poziomie z X

Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w listopadzie bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca br., podał resort.

"Warunki listopadowej oferty pozostały niezmienione w stosunku do października. Atrakcyjne oprocentowanie i wysoka marża utrzymana dla 4- i 10-letnich obligacji indeksowanych inflacją, pozwalają realnie chronić nasze oszczędności i zabezpieczają je przed utratą wartości nabywczej. Beneficjenci programu 'Rodzina 500+' mogą jeszcze korzystniej pomnażać środki, poprzez zakup obligacji rodzinnych. Ich oprocentowanie w pierwszym roku utrzymane zostało na poziomie 3,20% i 2,80% (odpowiednio dla 12- i 6-letnich obligacji)" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Klienci wybierający krótki horyzont oszczędzania będą mogli nadal nabyć nowe 3-miesięczne obligacje z oprocentowaniem w wysokości 1,50% w skali roku, dodał.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,70% dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane są odpowiednio 2,80% i 3,20% w pierwszym roku oszczędzania, podał także resort.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,00% dla 12-letnich.

Od 26 października br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany (nie dotyczy to obligacji 3-miesięcznych OTS0218).

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)