Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
29.06.2018 15:14

MF zaoferuje obligacje za 8-18 mld zł na 2-3 przetargach sprzedaży w III kw.

Ministerstwo Finansów zorganizuje w III kw. br. 2-3 przetargów obligacji skarbowych, oferując na nich papiery o łącznej wartości 8-18 mld zł, podał resort. Możliwe jest także 2-3 przetargów zamiany obligacji, podano także. Ewentualne przetargi bonów skarbowych odbywać się będą w ramach zarządzania poziomem rezerwy płynnościowej budżetu państwa, poinformował także resort. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Po drugim kwartale sfinansowane zostało 60% tegorocznych potrzeb pożyczkowych wynikających z ustawy budżetowej. Jednocześnie na przetargach zamiany prefinansowane zostało 5 mld zł potrzeb pożyczkowych 2019 roku. Na rachunkach budżetowych znajduje się ok. 51 mld zł. W związku z okresem wakacyjnym i dobrą sytuacją płynnościową podaż obligacji na przetargach sprzedaży w III kwartale będzie ograniczona i zawrze się w przedziale 8-18 mld zł. W zależności od potrzeb, zorganizowane będą dwa lub trzy przetargi sprzedaży i odpowiednio trzy lub dwa przetargi zamiany. Przedział podaży na przetargu sprzedaży planowanym na 27 lipca uwzględnia przypadający na lipiec wykup obligacji i wypłatę odsetek w łącznej kwocie ok. 17 mld zł" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Przeprowadzenie przetargów zamiany uzależnione będzie od sytuacji rynkowej i budżetowej - do odkupu byłyby oferowane obligacje zapadające w roku 2018 i 2019.

W zakresie finansowania zagranicznego możliwe są w III kw. emisje publiczne obligacji na rynkach zagranicznych oraz emisje obligacji w formule private placement; wpływy z kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych przewidywane są w wysokości do 0,1 mld euro, wskazał także resort.

"W maju emitowane na rynku krajowym obligacje kupowały przede wszystkim banki krajowe, których zaangażowanie wzrosło o 7,4 mld zł. W przypadku krajowych inwestorów pozabankowych miał miejsce wzrost o 1 mld zł (głównie ze strony funduszy inwestycyjnych i osób fizycznych), a inwestorów zagranicznych - spadek o 1 mld zł" - podsumował Nowak.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz