Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MIB: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

9
Podziel się:
MIB: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, której głównym celem jest istotna poprawa ochrony spółdzielców i ułatwienia w funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych, podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) .

Według MIB nowelizacja poprawia sytuację osób mieszkających w zasobach spółdzielni mieszkaniowych. Ustawa wprowadza też zmiany, mające istotny wpływ na funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych.

"Pracując nad zmianą przepisów pamiętaliśmy o tym, że spółdzielnie mieszkaniowe są tworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców. Dlatego sygnały Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie zwiększenia ochrony członków spółdzielni i podniesieniu transparentności w zarządzaniu ich zasobami musiały się spotkać ze zdecydowaną reakcją MIB" - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie.

MIB wyjaśnia, że ustawa wprowadza regulację, zgodnie z którą członkostwo uzyskiwane będzie z mocy prawa. Nie będzie już obowiązku składania deklaracji członkowskiej, wnoszenia udziałów i wpisowego. Wyeliminowana zostanie możliwość wykreślenia i wykluczenia członka ze spółdzielni. Nowe rozwiązania wprowadzają zasadę ewidencjonowania i rozliczania funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości. Członkowie spółdzielni uzyskają możliwość uczestniczenia w obradach walnego zgromadzenia poprzez pełnomocnika (jeden pełnomocnik będzie mógł reprezentować jednego członka) a w statucie spółdzielni nie będzie możliwości ograniczenia tego trybu uczestniczenia w obradach.

"Ponadto ustawa wprowadza zmiany w zakresie sposobu sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, na skutek których właściciele wyodrębnionych lokali uzyskają większy wpływ na remonty przeprowadzane w ich nieruchomości. Wprowadzone zostało wyłączenie spod egzekucji wierzytelności z tytułu opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali. Ustawa eliminuje także możliwość lustrowania spółdzielni mieszkaniowej przez prezesów, jak również zwiększa uprawnienia ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa wobec spółdzielni mieszkaniowych" - czytamy dalej.

Korzyści dla członków spółdzielni:

- wyeliminowanie możliwości wykreślenia i wykluczenia członka ze spółdzielni,

- wyeliminowanie możliwości ograniczenia w statucie spółdzielni mieszkaniowej udziału w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika,

- członkostwo z mocy prawa - brak obowiązku składania deklaracji członkowskiej, wnoszenia udziałów i wpisowego,

- rozliczenie funduszu remontowego dla właścicieli lokali po powstaniu wspólnoty mieszkaniowej,

- przywrócenie możliwości wykupu tzw. dawnych lokali zakładowych, przejętych nieodpłatnie przez spółdzielnie,

- właściciele lokali uzyskają większy wpływ na zarząd nieruchomością wspólną,

- wyłączenie spod egzekucji wierzytelności z tytułu opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali.

"W ramach skarg napływających do ministerstwa wskazywane są problemy związane z funkcjonowaniem spółdzielni, m.in.:

- mała transparentność organów spółdzielni w zarządzaniu mieniem spółdzielni (brak konsultacji z mieszkańcami),

- przeprowadzanie lustracji przez osoby będące 'znajomymi' członków zarządu, prezesów innych spółdzielni, głównych księgowych lub osób, które podlegają bezpośrednio członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu,

- brak zainteresowania członków sprawami spółdzielni - niewielka liczba członków na walnym zgromadzeniu,

- wykluczanie przez organy spółdzielni 'niewygodnych członków',

- niewłaściwe w ocenie skarżących rozliczanie funduszu remontowego po wyodrębnieniu wspólnoty mieszkaniowej" - podano także.

Ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo spółdzielcze wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Agata
7 lat temu
Witam. Czy ktoś się może orientuje kiedy ta ustawa będzie ogłoszona w Dzienniku Ustaw? Potem trzeba jeszcze czekać 14 dni? Przepraszam że tak dopytuję ale jutro mam podpisywać umowę z deweloperem - blok powstaje na "terenach spółdzielni" i chcą abym uiściła wpisowe 1400 zł. Mogę jeszcze tego wymagać i przez jaki czas?
k-tyna
7 lat temu
jest tak żle w spółdzielniach, że już chyba gorzej być nie może. ustawa conajmniej o 10 lat za pozno
k-tyna
7 lat temu
Panowie ta sytuacja jest nie tylko we Wrocławiu. To samo dzieje się w Opolu. Teraz prezes w Opolu zżyma się, ale ma już niedługo do emerytury. Więc wyrwie na emeryturę, Ale co się nachapał to tylko on wie. Spółdzielnie to obszar który należy pilnie poddać zabiegowi melioracji, osuszyć to bagno a cwaniaczków pogonić. Trzeba 100-tu jakich do komisji śledczych. Bo to że od koryt sukcesywinie będą odganiali to jest zdecydowanie za mało. Trzeba oddać zagrabione pieniądze. Dla prezesów uruchomić szybkie sądy i cela 500+ lecz bez wygód i nawet bez telewizora lecz z przymusowymi robotami porządkowymi na osiedlach spółdzielni mieszkaniowych. Trzeba odrabiać, tam gdzie były grzeszki.
kasia
7 lat temu
w spółdzielniach jest bardzo żle. Ustawa była niezbędna
alinka
7 lat temu
W spółdzielniach mieszkaniowych dzieją się dramaty, ludzkie nieszczęścia a prezesi gorzej jak niemcy w powstaniu warszawskim zachowywali się w stosunku do ludności cywilnej. Patrzcie ile ludzi wylewa łzy. patyrzcie jak dziwnym trafem mieszkania z eksmisji za całkiem nieduże pieniądze kupują pracownicy spółdzielni(ci na wygodnych stołkach) sobie lub swoim dzieciom. Ciekawe dlaczego ci pracownicy nie kupują na wtórnym rynku, lecz zawsze są to mieszkania poeksmisyjne. Są to nasze małe Warszawy. Tu ludzie tak samo płaczą i szlochają jak w Warszawie. Jest jedna różnica tam powołano komisję śledczą a spóldzielniach też trzeba takie komisje powołać. I niech prezesi oddają zagrabione majątki