Notowania

sesja na wall street
13.05.2015 23:14

Minimalne zmiany na Wall Street po danych o sprzedaży detalicznej

Rynek zinterpretował raport o sprzedaży detalicznej jako sygnał, że w gospodarce USA wciąż utrzymuje się słabość z pierwszego kwartału.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Środkowa sesja na Wall Street przyniosła minimalne zmiany głównych indeksów. W centrum uwagi znalazł się raport o sprzedaży detalicznej w kwietniu. Dane, które okazały się słabsze od oczekiwań, sugerują, że stan gospodarki wciąż nie jest najlepszy.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł zaledwie o 0,04 procent, S&P 500 stracił 0,64 0,03 procent, a Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,11 procent.

Słabsze od oczekiwań okazały się dane na temat sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu. Wskaźnik pozostał bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 procent miesiąc do miesiąca. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut, w kwietniu wzrosła o 0,1 procent miesiąc do miesiąca, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 procent miesiąc do miesiąca.

Zobacz, jak wyglądała środowa sesja na Wall Street

W marcu sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 1,1 procent miesiąc do miesiąca po korekcie, wobec wzrostu o 0,9 procent przed korektą. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w marcu o 0,7 procent miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,4 procent przed korektą.

Po publikacji danych z USA wyraźnie podskoczył kurs EUR/USD. Kurs wzrósł z poziomu 1,12 do ponad 1,13 zaraz po publikacji danych o sprzedaży detalicznej. Dolar kontynuował spadki w dalszej części sesji.

Notowania EUR/USD w środę

W reakcji na dane o sprzedaży detalicznej spadkiem zareagowały również rentowności amerykańskich obligacji. Ceny papierów skarbowych USA odrobiły tym samym cześć strat poniesionych wcześniej w tym tygodniu.

Rynek zinterpretował raport o sprzedaży detalicznej jako sygnał, że w gospodarce USA wciąż utrzymuje się słabość z pierwszego kwartału. Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego oddala prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w najbliższym czasie.

- Dzisiejsze dane sprawiają, że Fed może dłużej zwlekać z podwyżką stóp procentowych. Rynek akcji będzie pozostawał w trendzie bocznym tak długo, aż nie dostaniemy jakiegoś silniejszego impulsu. Albo Fed da do zrozumienia, że dłużej będzie utrzymywał stopy procentowe bez zmian, albo zobaczymy jakąś bardzo dużą poprawę danych z gospodarki USA - ocenił Frank Ingarra, analityk Northcoast Asset Management.

Indeks S&P 500 zakończył dwie pierwsze sesje w tym tygodniu spadkami po tym jak wcześniej w piątek zanotował najlepszy dzienny wynik od marca po danych z rynku pracy w USA, które wskazały na odbicie wskaźnika wzrostu zatrudnienia w gospodarce USA w kwietniu po słabym wyniku miesiąc wcześniej. Pomimo spadków w tym tygodniu indeks pozostaje niecały 1 procent od swoich historycznych maksimów na poziomie 2.117,7 pkt, który osiągnął 24 kwietnia.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w marcu o 0,1 procent miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,2 procent miesiąc do miesiąca.

W środę na rynek napłynęły również dane na temat Produktu Krajowego Brutto w strefie euro za pierwszy kwartał. Wskaźnik wzrósł o 0,4 procent kwartał do kwartału, podczas gdy w IV kw. wzrósł o 0,3 procent. Analitycy ankietowani przez Bloomeberga prognozowali taki właśnie wynik. Rok do roku PKB w strefie euro wzrósł w I kw. o 1,0 procent. Również ten wynik był zgodny z oczekiwaniami.

Przed sesją wyniki kwartalne podała spółka Macy's. Sieć handlowa zaraportowała rezultaty słabsze od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów. Macy's poinformował jednak równocześnie o podniesieniu dywidendy i zwiększeniu wartości programu skupu akcji własnych.

Producent opakowań szklanych Owens-Illinois poinformował, ze zamierza przejąć od konkurenta Vitro jego meksykański oddział. Vitro jest największym dostawcą szklanych opakowań w Meksyku. Wartość transakcji szacowna jest na 2,15 mld USD.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sesja na wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz