Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MIR oczekuje spowolnienia inflacji do 2% r/r w styczniu

0
Podziel się

Inflacja konsumencka w styczniu ukształtuje się na poziomie 2% r/r (wobec 2,1% r/r w grudniu), prognozują eksperci Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIR). Według resortu, aktualizacja systemu wag (w marcu br.) może nieznacznie zmienić powyższe wskazania.

MIR oczekuje spowolnienia inflacji do 2% r/r w styczniu
bEhgRBGt

"MR oczekuje, że w styczniu 2018 roku ceny wzrosną o 0,3% w porównaniu z grudniem 2017 roku. Spodziewamy się szybszego wzrostu cen żywności oraz zbliżonego wzrostu cen w transporcie. Sezonowy spadek cen powinniśmy odnotować w kategorii odzieży i obuwia. Oczekujemy, że w styczniu roczny wskaźnik cen obniży się do 2 %. Należy jednak podkreślić, że aktualizacja systemu wag (w marcu br.) może nieznacznie zmienić powyższe wskazania" - napisał resort w komentarzu do danych GUS.

Dane w ujęciu rocznym nieznacznie wyższe od wcześniejszego eksperymentalnego, szybkiego szacunku wskaźnika resortu i zbliżone do oczekiwań resortu sprzed miesiąca. W całym 2017 roku, zgodnie z prognozami ministerstwa, ceny wzrosły o 2%, podkreślono w materiale.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj, że inflacja konsumencka wyniosła 2,1% w ujęciu rocznym w grudniu 2017 r. (wobec 2,5% r/r w listopadzie). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% w grudniu. Konsensus rynkowy to inflacja na poziomie 2% r/r.

bEhgRBGv

Większość analityków bankowych uważa, że w kolejnych miesiącach inflacja CPI spowolni w okolice 2% r/r.

bEhgRBGW
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)