Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sesja na wall street
22.01.2015 23:04

Mocne wzrosty na Wall Street. Seria trwa

Tematem numer jeden także w USA była decyzja EBC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Sesja zakończyła się mocnymi wzrostami amerykańskich indeksów. To już czwarty dzień z rzędy, gdy na rynku dominują kupujący akcje. Po ogłoszeniu przez EBC programu skupu aktywów giełdy w USA początkowo zareagowały spadkami, jednak szybko zaczęły iść w górę. Umocnił się również dolar do euro.

_ - Rynki miały wysokie oczekiwania, ale ogłoszony przez EBC program jest duży, więc to dobra wiadomość _ - uważa Karyn Cavanaugh, strateg z Voya Investment Management w Nowym Jorku.

Podobną opinię wyraził James Gorman, prezes Morgan Stanley. Ocenił on, że decyzja EBC jest pozytywna i pomoże globalnym rynkom.

_ - Czekaliśmy na coś takiego i właśnie to dostaliśmy. To bardzo ważny i konieczny pierwszy krok _ - powiedział.

Strateg Societe Generale Alvin T. Tan uważa, że bilans programu luzowania ilościowego EBC jest pozytywną niespodzianką, ponieważ jego skala jest większa niż oczekiwano, a limity dzielenia się ryzykiem nie są tak restrykcyjne jak niektórzy się obawiali.

Przebieg czwartkowej sesji na Wall Street

Societe Generale nadal spodziewa się, że amerykański Fed zacznie podnosić stopy procentowe w połowie 2015 roku, co ma tworzyć dodatkową presję na kurs EURUSD.

Analitycy Barclays uważają, że decyzja EBC „powinna wzmocnić oczekiwania średnioterminowej inflacji, utwierdzić politykę forward guidance, i podwyższyć prognozy wzrostu, za sprawą dalszego osłabienia waluty i poprawy warunków finansowych".

W ocenie analityków Deutsche Banku tempo realizacji skupu aktywów EBC jest szybsze niż oczekiwano. Pozytywnie oceniają to, że program potrwa 18 miesięcy, a nie, jak mówiły prognozy, ponad dwa lata. Chwalą również podanie konkretnej wartości miesięcznych zakupów.

Szacunki Deutsche Bank wskazują, że skup zwiększy sumę bilansową EBC do powyżej 1,1 biliona euro. Oznacza to zdaniem analityków zakup obligacji rządowych na poziomie 700-800 mld euro. Zgodnie ze słowami Mario Draghiego, prezesa EBC, zakup aktywów ma trwać, aż w strefie euro uda się w trwały sposób zmienić ścieżkę inflacji.

Autorzy raportu uważają, że pozytywnym aspektem decyzji EBC jest również to, że Rada Prezesów jednomyślnie uznała, że zakup aktywów jest uprawnionym narzędziem polityki monetarnej banku, choć decyzja o uruchomieniu skupu była podjęta _ dużą większością głosów _.

Z drugiej strony jako negatywne analitycy ocenili to, że skup będzie prowadzony według klucza udziału w kapitale EBC, choć taka decyzja była spodziewana. Kolejnym rozczarowaniem jest ich zdaniem informacja o tym, że to krajowe banki centralne, a nie EBC, będą ponosiły więszkość (80 proc.) ryzyka wynikającego ze skupu.

Europejski Bank Centralny ogłosił w czwartek program skupu aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie.

Program zostanie rozpoczęty w marcu 2015 r. i potrwa do końca września 2016 r.

EBC w ramach programu będzie skupował także obligacje o ujemnej rentowności i nie ma specjalnych zasad wobec greckiego długu. EBC ma w ramach programu skupować obligacje o zapadalności od 2 do 30 lat. Program skupu zakłada 25-proc. limit na emisję i 33-proc. limit na emitenta.

Program będzie zdecentralizowany, a EBC będzie pełnił głównie rolę koordynatora zakupów dokonywanych przez banki centralne należące do Eurosystemu.

W reakcji na tę decyzję dolar umocnił się wobec euro do najwyższego poziomu od 2003 r.

W USA trwa sezon publikacji wyników kwartalnych.

Spółka telekomunikacyjna Verizon Communications Inc. zanotowała w czwartym kwartale zysk na akcję w wysokości 71 centów. Analitycy spodziewali się zysku 72 centów na akcję. Kurs spółki spadł o ponad 2 proc.

Zysk operacyjny na akcję ubezpieczyciela Travelers wyniósł w czwartym kwartale 3,07 USD. Dane były lepsze od prognoz analityków, bo oczekiwali oni zysku 2,54 USD na akcję. Travelers zyskał ponad 1 proc.

Rosły akcje KeyCorp, po tym jak regionalny bank opublikował lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Mocno w górę poszedł kurs Southwest Airlines, których zysk wzrósł o 70 proc. dzięki niższym cenom paliwa.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: sesja na wall street, wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz