Notowania

apator
28.01.2016 09:58

Mocny dolar zabrał Apatorowi 8 milionów złotych. Spółka zapowiada poprawę

80 milionów złotych netto chce w tym roku zarobić spółka Apator.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Piotr Piotrowiak)
Andrzej Szostak, prezes Apatora

Ubiegły rok był dla producenta aparatury pomiarowej dość trudny, m.in. z powodu umocnienia dolara.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka Apator opublikowała prognozę na 2016 rok. Jej władze deklarują, że w tym roku chcą, by zysk netto sięgnął 80 milionów złotych, a przychody 850 milionów złotych. Plan zakłada więc wzrost zysków o ponad 20 procent, a przychodów o 10 procent.

- To był trudny rok dla spółek grupy kapitałowej Apator. Po bardzo udanym 2014 roku przyszło nam zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, wynikającymi w części ze zmiany warunków rynkowych. Perspektywy rozwoju spółek grupy kapitałowej pozostają dobre, co znalazło odzwierciedlenie w prognozie 2016 roku - mówi Andrzej Szostak, prezes Apatora.

Kurs akcji spółki Apator w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Jak pokazują wstępne wyniki spółki za 2015 rok, prognoza finansowa na rok 2015 została zrealizowana tylko w części dotyczącej przychodów ze sprzedaży. Apator nie zrealizował natomiast celu wyniku netto - ten okazał się niższy o niemal jedną piątą.

Spółka wskazuje, że na jej wynik niekorzystnie w ubiegłym roku wpłynęły zmiany kursów walutowych, w tym w szczególności złotego do dolara. "Istotna część zakupów komponentów elektronicznych, używanych do produkcji liczników energii elektrycznej oraz niektórych typów wodomierzy, denominowana jest w dolarach. Jednocześnie wysoki poziom konkurencji nie zawsze pozwala na przeniesienie wzrostu kosztów produkcji, wynikających ze zmiany kursu, na klientów. Wpływ mocnego dolara na wzrost kosztów produkcji i spadek wyniku netto z tego tytułu zarząd szacuje na około 8 mln złotych w skali ubiegłego roku" - podaje spółka.

Tagi: apator, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz