Notowania

energetyka
31.07.2018 15:46

Moody's prognozuje hurtowe ceny energii w Polsce na 180-230 zł/MWh do 2022 r.

Polska prawdopodobnie osiągnie cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych i efektywności energetycznej do 2020 r., ale może nie osiągnąć celu, jakim jest pokrycie co najmniej 15% końcowego zużycia energii ze źródeł odnawialnych (OZE), wynika z raportu Moody's Investors Service. Agencja prognozuje hurtowe ceny energii w przedziale 180-230 zł/MWh do 2022 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Czerwcowa nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii powinna stymulować budowę mocy wytwórczych energii odnawialnej i przybliżyć Polskę do celu. Przedsiębiorstwa o największym udziale wytwarzania konwencjonalnego będą najbardziej dotknięte polityką dekarbonizacji, a trwająca redukcja bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla będzie wywierać presję na marże wytwórcze" - powiedziała wiceprezes Moody's Helen Francis, cytowana w komunikacie.

Zdaniem agencji, zmiany w największym stopniu dotkną Polskiej Grupy Energetycznej (PGE, rating Baa1, perspektywa stabilna), a najmniejszym Energi (Baa1, perspektywa stabilna). Moody's dostrzega plany zwiększenia udziału źródeł niskoemisyjnych i odnawialnych, zwłaszcza w PGE, ale podkreśla niską bazę tego rodzaju wytwarzania. Jednocześnie zwraca uwagę, że Polska energetyka pozostaje oparta na węglu.

"Moody's oczekuje, że ceny hurtowe energii elektrycznej będą się wahać w przedziale od 180 do 230 zł (42-54 euro)/MWh w ciągu pięciu lat do 2022 roku. Dla porównania, obecny roczny kurs terminowy na poziomie powyżej 200 zł/MWh jest wyższy od wcześniej prognozowanego przez Moody's przedziału od 160 zł do 180 zł/MWh" - czytamy dalej.

Wzrost prognoz odzwierciedla gwałtowny wzrost cen węgla i dwutlenku węgla, a także uwzględnia pogląd agencji Moody's, że zdominowany przez węgiel polski miks paliwowy nie zmieni się znacząco, a produkcja z nowych mocy konwencjonalnych prawdopodobnie przewyższy ekspansję odnawialnych źródeł energii w najbliższym czasie, podano także.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz