Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: Deficyt budżetu centralnego znacząco poniżej ustawowego planu w 2017

1
Podziel się:
Morawiecki: Deficyt budżetu centralnego znacząco poniżej ustawowego planu w 2017

Deficyt budżetu centralnego w tym roku będzie znacząco niższy niż zapisane w tegorocznej ustawie budżetowej 59,35 mld zł, poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Aktualna sytuacja budżetowa jest bardzo dobra. To zasługa zwłaszcza realizowanego skutecznie przez Ministerstwo Finansów uszczelniania systemu podatkowego i walki z mafiami VAT. Po ośmiu miesiącach 2017 roku odnotowaliśmy nadwyżkę budżetu państwa w wysokości niemal 5 mld zł, co jest rekordowym wynikiem. Nie oznacza to jednak, że na koniec 2017 roku nie będzie deficytu budżetowego. Będzie on jednak znacząco niższy, niż zapisany w ustawie budżetowej górny limit wynoszący niemal 60 mld zł" - powiedział Morawiecki portalowi wPolityce.pl.

We wrześniu wicepremier mówił, że deficyt budżetu centralnego może w tym roku być nawet o 20 mld zł niższy od planu. Według ostatecznych danych Ministerstwa Finansów, na koniec sierpnia br. w budżecie centralnym odnotowano 4,89 mld zł nadwyżki.

W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. rząd zapisał, że planowane wykonanie deficytu budżetu w tym roku to 32,94 mld zł (wobec zapisanych w tegorocznej ustawie budżetowej 59,35 mld zł), a w 2018 r. - 41,49 mld zł.

"Czym innym jest natomiast deficyt całego sektora finansów publicznych, w skład którego wchodzą też np. samorządy czy sektor ubezpieczeń społecznych. Ministerstwo Finansów regularnie raportuje Komisji Europejskiej prognozy dotyczące deficytu sektora publicznego. Ostatnia konserwatywna prognoza przewiduje, ze wyniesie on 51 mld zł. To około 2,6% PKB. Jeszcze pół roku temu prognoza KE przewidywała deficyt na poziomie 2,9% PKB. Także tu możemy spodziewać się nieco lepszego wyniku" - wyjaśnił Morawiecki.

W ub. tygodniu wicepremier mówił, że deficyt sektora finansów publicznych Polski wyniesie w tym roku ok. 50 mld zł.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Mariusz
7 lat temu
WOW. Cała Polska szaleje ze szczęścia bo PiS, w okresie światowej koniunktury, zadłuży Polaków tylko na kolejne 50 miliardów. Jupi!!!!