Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Mostostal Warszawa ma zapłacić 300 tys. zł. Urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości

2
Podziel się:

Nadzór finansowy uznał, że spółka budowlana naruszyła obowiązki informacyjne wobec inwestorów.

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF
Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF (JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Karę finansową w wysokości 300 tys. zł ma zapłacić Mostostal Warszawa. Komisja Nadzoru Finansowego stara się w ten sposób pokazać, że będzie ścigać spółki giełdowe, które naruszają obowiązki informacyjne wobec posiadaczy akcji.

Tym razem poszło o raporty finansowe Mostostalu Warszawa z 2011 i 2012 r. Jak podała KNF, urzędnicy dopatrzyli się w nich nieprawidłowości. Miały one polegać na tym, że spółka w swoich przychodach uwzględniała kwoty roszczeń wobec kontrahentów, które nie spełniały wymogów, by znaleźć się w sprawozdaniach finansowych.

KNF uznała, że takie postępowanie mogło wprowadzić inwestorów w błąd, a więc stanowi naruszenie obowiązków informacyjnych, które każda giełdowa spółka musi wypełniać wobec swoich akcjonariuszy. Kara finansowa nałożona przez KNF na Mostostal Warszawa to 300 tys. zł. Spółka na razie nie poinformowała, że zamierza odwoływać się od decyzji nadzorcy.

"Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego naruszenia dokonane przez Mostostal Warszawa S.A. w związku z publikacją ww. raportów okresowych były istotne z punktu widzenia odbiorców i wpływały istotnie na zmniejszenie wartości informacyjnej ww. raportów okresowych Spółki.

Biorąc pod uwagę zarówno wagę naruszeń oraz czas ich trwania, wskazać należy, że uczestnicy rynku kapitałowego przy podejmowaniu decyzji odnośnie zaangażowania w akcje Spółki opierali się na informacjach, które nie były rzetelne i nie pozwalały na prawidłową ocenę sytuacji finansowej spółki" - czytamy w uzasadnieniu decyzji KNF.

Kara finansowa to jedna z możliwości, którą prawo daje polskiemu nadzorcy, by pilnować porządku na rynku. Alternatywą jest np. zawieszenie notowań spółki lub nawet wyrzucenie jej z giełdowego parkietu. Doświadczyła tego właśnie spółka Petrolinvest za ciężkie naruszenia obowiązków wobec inwestorów. W ostatnich trzech latach nadzór finansowy zdecydował się wyrzucić z giełdy jeszcze kilka innych spółek: Cash Flow S.A., MSX Resources S.A., POLYMETAL S.A., Alterco S.A.

Kurs akcji Mostostalu Warszawa od początku 2017 roku

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
obserwer
7 lat temu
Przedstawiony wykres jest typową krzywą Gaussa a więc jesteśmy na daleko posuniętej części zstępującej zysku z akcji a szkoda bo to dobra Spółka.
obserwer
7 lat temu
[QUOTE] Kurs akcji Mostostalu Warszawa od początku 2017 roku [/QUOTE]