Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
MR: Najszybciej w I-VIII wzrósł eksport produktów metalurgicznych i rolno-spoż.

MR: Najszybciej w I-VIII wzrósł eksport produktów metalurgicznych i rolno-spoż.

Najszybszy wzrost eksportu w okresie styczeń-sierpień br. odnotowano w odniesieniu do produktów metalurgicznych (o 15,7%) i artykułów rolno-spożywczych (o 11,2%), wynika z danych Ministerstwa Rozwoju (MR).

"W przekroju towarowym najszybciej rósł wywóz produktów metalurgicznych (o 15,7%), artykułów rolno-spożywczych (o 11,2%) i wyrobów chemicznych (o 11%). Z kolei sprzedaż dominujących w naszych obrotach towarowych wyrobów elektromaszynowych zwiększyła się o 7,4%" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś wcześnie, że eksport w styczniu-sierpniu 2017 r. wzrósł o 9,5% r/r do 131 359,8 mln euro, zaś import wzrósł o 11,4% r/r do 130 493,5 mln euro.

"Warto zaznaczyć, że pośród państw unijnych aż do czternastu z nich odnotowano dwucyfrowy wzrost sprzedaży polskich towarów, w tym najszybszy do Austrii o 16,5%, Rumunii i Słowenii po 14,6% oraz Chorwacji o 14,2%. Z kolei import z UE wzrósł o 7,8%, w tym z Niemiec o 8,5%" - stwierdził resort.

"Pomimo wyprzedzenia importowego względem eksportu nadal utrzymaliśmy nadwyżkę obrotów towarowych, która w okresie styczeń-sierpień br. wyniosła blisko 0,9 mld euro" - podsumowano w komentarzu.

 

 

forex
ISB
Czytaj także
Polecane galerie