Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MŚ: Jest porozumienie ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo, koszt to 2,2 mld zł

0
Podziel się:

Ministrowie środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii podpisali porozumienie w sprawie budowy stopnia wodnego Siarzewo, poinformowało Ministerstwo Środowiska. Koszt projektu, który realizować będzie Energa, to 2,2 mld zł.

MŚ: Jest porozumienie ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo, koszt to 2,2 mld zł
bEKafvIl

"Ta inwestycja jest istotna z kilku względów. Pozwoli ona na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego. Celem porozumienia ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo jest wzmocnienie dotychczasowej współpracy resortów na rzecz realizacji tej strategicznej inwestycji" - podkreślił minister środowiska Jan Szyszko, cytowany w komunikacie.

Celem przedsięwzięcia jest ponadto zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

"Stopień wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackoutu" - zaznaczył wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

bEKafvIn

"Cieszy fakt, że rząd zakwalifikował budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle jako priorytetowe przedsięwzięcie wodne, które ma być zrealizowane w ramach zadań publicznych" - dodał prezes Energi Daniel Obajtek.

Realizacja inwestycji umożliwi także zmniejszenie ryzyka powodziowego poprzez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Dodatkowo przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarach o najmniejszych opadach w Polsce - na terenie Kujaw. Pozwoli ponadto na zapewnienie drogi wodnej żeglownej o znaczeniu międzynarodowym (minimum IV klasa), podano również.

"Z kolei zwiększenie retencji wody i przywrócenie odpowiednich stosunków wodnych zapobiegnie zanikaniu unikatowych siedlisk. Powstały zbiornik wodny wzbogaci też lokalną ornitofaunę, jako potencjalne miejsce do gniazdowania i żerowania dla ptaków" - czytamy dalej.

Na mocy porozumienia zostanie powołany komitet sterujący. Do jego zadań należeć będzie m.in. koordynacja realizacji przedsięwzięcia, wsparcie podmiotów zaangażowanych w jego wykonanie oraz sprawowanie nadzoru nad tą inwestycją, podano także.

bEKafvIt

"Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownię wodną o mocy ok. 80 MW, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornika wodnego oraz elementy towarzyszące" - czytamy dalej.

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez resort środowiska, w latach 2017-2019 planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku rozpoczęcie prac budowlanych, podano również.

Planowane przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

"Koszt całego projektu to 2,2 mld zł. Zrobiliśmy weryfikację kosztów i planujemy zastosowannie nowszychych technologii, które są skuteczne, a dużo tańsze" - powiedział Gajda podczas konferencji prasowej.

bEKafvIu

W 2016 r. Energa szacowała koszt budowy stopnia wodnego w Siarzewie na 3,5 mld zł.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosiła ok. 1,3 GW na koniec 2016 roku.

bEKafvIO
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)