Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MultiSport Index 2018: 30% Polaków uprawia aktywność fizyczną 3 razy w tygodniu

0
Podziel się:

Blisko 2/3 Polaków (62%) jest aktywnych fizycznie, a niemal połowa (48%) uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, wynika z pierwszej edycji raportu MultiSport Index, powstałego przy współpracy Benefit Systems z Kantar TNS. Według raportu, w Polsce rośnie grupa osób, które podejmują aktywność fizyczną minimum 3 razy w tygodniu (30%).

MultiSport Index 2018: 30% Polaków uprawia aktywność fizyczną 3 razy w tygodniu

"Tworząc MultiSport Index 2018 zadaliśmy Polakom szereg pytań dotyczących aktywności oraz towarzyszących im motywacji. To dla nas bardzo ważne, by aktywność fizyczna była jednym z kluczowych tematów debaty społecznej, bo od niej zależy zdrowie i jakość życia Polaków" - powiedział członek zarządu Benefit Systems Adam Radzki, cytowany w komunikacie.

W Polsce rośnie grupa osób, które podejmują aktywność fizyczną minimum 3 razy w tygodniu (30%), jednocześnie nieznacznie zmalała liczba osób uprawiających sport choć raz w tygodniu (z 50% w 2017 roku do 48% w 2018 roku).

Dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej podkreśla, że "to wciąż mało".

"WHO jako minimalny poziom aktywności fizycznej określa zasadą 3x30x130 - minimum trzy razy na tydzień, po 30 minut, z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę. Takie kryterium WHO spełnia tylko 30% badanych osób" - wskazał ekspert.

Raport odpowiada na pytanie o czynniki warunkujące aktywność fizyczną. Spośród nich wyróżnia się miejsce zamieszkania.

"Uprawianie sportu to domena dużych miast, co jest m.in. pochodną rozbudowanej infrastruktury. Wyniki znacząco różnią się pomiędzy województwami. Największy odsetek osób uprawiających sport co najmniej raz w tygodniu zamieszkuje województwo lubuskie (57%), śląskie (56%) i mazowieckie (54%). Najsłabiej zaś wypadły województwa: warmińsko-mazurskie (tylko 34%), zachodniopomorskie i podkarpackie (po 38%)" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Polacy najchętniej trenują wieczorem. Do uprawiania sportu motywuje nas potrzeba dbania o zdrowie (45%) i zrelaksowania się (31%). Tylko 14% aktywnych robi to głównie dla wyglądu. Wiek jest czynnikiem, który wpływa najbardziej negatywnie na aktywność - emeryci i renciści stanowią większość wśród nieaktywnych.

"Analiza wyników badania MultiSport Index pozwoliła również na wyodrębnienie 4 segmentów aktywnych fizycznie Polaków ('Rekreacja!', 'Być FIT!', 'Kumple z boiska' oraz 'Pro-amator'), którzy charakteryzują się odmiennymi motywacjami, podejściem do zdrowia i odżywiania, a także potrzebami związanymi ze sportem. Największą grupę stanowi segment 'Rekreacja!' (7,4 mln osób), który ćwiczy dla zdrowia i najczęściej wybiera rower oraz gimnastykę" - czytamy dalej.

Multisport Index porusza również kwestie powiązania finansów z aktywnością. Dwie trzecie osób korzystających z obiektów sportowych za nie płaci, z czego ponad połowa (59%) decyduje się na abonamenty lub karnety. Aż 40% z nich za możliwość korzystania z infrastruktury sportowej płaci powyżej 100 zł miesięcznie. Niemal co piąta osoba (16%) korzystająca z siłowni, basenu czy klubu fitness korzysta z kart typu MultiSport, podano też w materiale.

"Obecnie blisko milion pracowników w Polsce korzysta z Programu MultiSport, a połowa z nich nie uczęszczała do obiektów sportowych przed otrzymaniem karty. Istotne jest również to, że 78% użytkowników deklaruje, że ćwiczy częściej właśnie dzięki karcie MultiSport. Czujemy się odpowiedzialni za podejmowanie kolejnych działań aktywizujących Polaków oraz wspierających edukację społeczną w tym zakresie" - skomentował Radzki.

Badanie zostało przeprowadzone na początku br. roku na próbie ok. 1800 Polaków. Będzie kontynuowane cyklicznie w kolejnych latach.

Grupa kapitałowa Benefit Systems jest dostawcą rozwiązań w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych w zakresie m.in. kart sportowych oraz kultury i rozrywki (Program Kinowy, MultiTeatr). Od kwietnia 2011 roku spółka jest notowana na parkiecie głównym GPW.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)