Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Navigator: Deweloperzy z Catalyst zwiększyli sprzedaż o 7% r/r w I kw. br.

0
Podziel się:

Warszawa, 18.04.2018 (ISBnews) - Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zwiększyli sprzedaż o 7% r/r do 5 604 lokali w I kw. 2018 r., wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator. Analitycy zakładają utrzymanie wysokiego tempa sprzedaży w całym bieżącym roku.

Navigator: Deweloperzy z Catalyst zwiększyli sprzedaż o 7% r/r w I kw. br.

"Deweloperzy objęci raportem po raz kolejny wypracowali bardzo wysoką sprzedaż. Podmioty objęte raportem podpisały w całym 2017 r. o ponad 25% więcej umów sprzedaży, a w I kwartale br. o 7% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W 2017 r. wszystkie spółki zdołały zrealizować swoje pierwotnie zakładane plany sprzedażowe. Co więcej, zaraportowane ilości podpisanych umów w I kwartale 2018 r. wskazują na kontynuację wysokiego tempa sprzedaży w roku bieżącym. Zakładamy, że w tym roku spółki ustabilizują sprzedaż" - powiedział manager w Domu Maklerskim Navigator Mateusz Mucha, cytowany w komunikacie.

Dobra sytuacja była napędzana przez niskie stopy procentowe, rosnącą liczbę i wartość udzielonych kredytów hipotecznych i bogacenie się społeczeństwa.

"Analizowani deweloperzy bardzo dobrze wykorzystali sytuację rynkową w minionych kwartałach. Tak silny popyt prowadzi do szybkiej wyprzedaży oferty lokalowej i zmusza podmioty do ciągłego poszukiwania atrakcyjnych nieruchomości pod zabudowę. (...) Spółki w większości przypadków obroniły, a w niektórych przypadkach zwiększyły marże brutto ze sprzedaży" - czytamy w komunikacie.

DM Navigator wskazał, że spółki deweloperskie dbały o pozyskiwanie finansowania i powiększanie banku ziemi, ale wyzwaniem na kolejne okresy są rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych i wykonawstwa.

"W obliczu wspomnianych wyzwań deweloperzy podnoszą ceny mieszkań. Jednak jest ryzyko, że nie zrekompensują one w pełni wzrostu kosztów realizacji, co może doprowadzić do pogorszenia rentowności. W naszej ocenie utrzymanie podobnych wyników sprzedażowych w nadchodzących kwartałach będzie bardzo dobrym rezultatem" - powiedział także Mucha.

Raport dot. sprzedaży w I kw. 2018 r. obejmuje następujące spółki: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Europe, Vantage Development oraz Victoria Dom. DM Navigator podał, że z uwagi na brak porównywalnych danych sprzedażowych spółka Murapol nie została uwzględniana w zestawieniu.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)