Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Neuca obniża prognozę wyników w 2017 r. Kurs wyraźnie w dół

0
Podziel się:

Dystrybutor leków Neuca prognozuje zysk netto grupy w 2017 r. na poziomie 100 mln zł.

Piotr Sucharski, prezes Neuca
Piotr Sucharski, prezes Neuca (materiały prasowe)
bETYvPqZ

Dystrybutor leków Neuca prognozuje zysk netto grupy w 2017 r. na poziomie 100 mln zł po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych. Poprzednio prognoza wskazywała na wynik w wysokości 115 mln zł.

Spółka podaje, że korekta prognozy nie wpłynie na strategię rozwoju, zakres realizowanych inwestycji oraz na politykę dywidendową.

"Głównymi przyczynami korekty prognozy są:

bETYvPrb

- przyspieszenie konsolidacji rynku aptecznego w okresie bezpośrednio poprzedzającym wejście w życie nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne ('Apteka dla Aptekarza'). Zmiana ta spowodowała m.in. intensyfikację przejęć realizowanych przez apteki sieciowe, skokowy wzrost sprzedaży realizowany w tym segmencie, a w konsekwencji większe niż planowane przesunięcie obrotu spółki do kanału aptek sieciowych, skutkujące pogorszeniem rentowności brutto na sprzedaży w obszarze hurtu aptecznego.

Zobacz także: Zobacz także: Pomysł na biznes: Polski Fundusz Rozwoju dla firm

- postępowanie układowe jednego ze znaczących producentów farmaceutycznych (Sequoia sp. z o.o.), w wyniku czego spółka jest zobligowana do dokonania jednorazowego odpisu w wysokości 4,1 mln zł.

bETYvPrh

- prognozowane mniejsze korzyści od dostawców wynikające z konsolidacji rynku producentów farmaceutycznych, skutkujące ujednolicaniem przez nich warunków handlowych oraz mniejsza niż planowana skala zakupów ponadnormatywnych (tzw. 'złotych strzałów'), realizowanych przez spółkę z dodatkowymi korzyściami poprawiającymi marżę brutto.

- konieczność dostosowania się do zmian w prawie (m.in. wdrożenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, dostosowanie do dyrektywy unijnej w zakresie ochrony danych osobowych 'RODO') skutkująca wyższym niż planowany wzrostem kosztów ogólnego zarządu" - czytamy w komunikacie.

Zarząd podkreśla, iż korekta prognozy wyniku finansowego nie wpłynie w jakikolwiek sposób na realizowaną przez Grupę strategię rozwoju oraz na politykę dywidendową, zakładającą wzrost wartości dywidendy na akcję o kilkanaście procent r/r.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2016 r. wyniósł 29,4 proc. Informacja o obniżeniu prognozy znacząco wpłynęła w środę na kurs akcji spółki. Po godzinie 10 spada on o około 7 proc.

bETYvPri

Kurs akcji Neuca od początku 2017 roku

bETYvPrC
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)