Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFOŚiGW podpisał pierwsze umowy na realizację projektów geotermalnych

0
Podziel się:
NFOŚiGW podpisał pierwsze umowy na realizację projektów geotermalnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał pierwsze umowy na realizację projektów geotermalnych, których beneficjentami są gminy: Szaflary, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz, podał Fundusz.

"W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 'Geologia i górnictwo Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych' do Funduszu wpłynęło 30 wniosków, z czego 17 uzyskało pozytywną ocenę NFOŚiGW. 5 pierwszych (Szaflary, Koło, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz) zostało już zaakceptowanych przez Głównego Geologa Kraju, a pozostałe 12 wniosków czeka na jego decyzję" - czytamy w komunikacie.

Projekty, w sprawie których podpisano umowy, to:

- Wykonanie otworu badawczo-eksploatacyjnego Bańska PGP-4 w celu ustalenia zasobów wód termalnych w utworach eocenu numulitowego i mezozoicznych podłoża niecki podhalańskiej, w obszarze górniczym "Podhale1"; wnioskodawca: gmina Szaflary;

- Poszukiwanie wód termalnych otworem LZT-1 w Lądku Zdroju; wnioskodawca: gmina Lądek Zdrój;

- Rozpoznanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych do celów ciepłowniczych na obszarze Gminy Miasto Sochaczew poprzez wykonanie otworu geotermalnego Sochaczew GT-1 na działce o numerze ewidencyjnym 24/4 obręb ewidencyjny Sochaczew Centrum; wnioskodawca: gmina Sochaczew;

- Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta Sieradz, wnioskodawca: gmina Sieradz.

"Duży potencjał zasobów geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne w Polsce sprawiają, że rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z najważniejszych celów Ministra Środowiska, który umożliwia prowadzenie polityki geologicznej, surowcowej, klimatycznej i poprawy jakości powietrza" - powiedział minister środowiska Jan Szyszko, cytowany w komunikacie.

Na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Aktualnie w Polsce działa kilka ciepłowni geotermalnych: Bańska, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard, podano także.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)