Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższa inflacja i środowe święto mogą wpłynąć na osłabienie złotego

2
Podziel się:
Niższa inflacja i środowe święto mogą wpłynąć na osłabienie złotego

Warszawa, 31.10.2017 (ISBnews) - Prawdopodobnie odnotowany w październiku spadek inflacji w Polsce, a także jutrzejsze święto (Dzień Wszystkich Świętych), a więc brak możliwości reagowania na ważne wydarzenia tego dnia na rynkach globalnych, mogą dziś przełożyć się na osłabienie złotego. Zwłaszcza wobec funta, gdzie dalej powinna się toczyć gra pod spodziewaną w czwartek podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. We wtorek o godz. 08:34 notowania EUR/PLN kształtowały się na poziomie 4,2485 zł, USD/PLN 4,6515 zł, CHF/PLN 3,6655 zł, a GBP/PLN 4,8240 zł.

Złoty rozpoczął ten tydzień od umocnienia w relacji do dolara. Nieudanej próby umocnienia do szwajcarskiego franka i euro, co w tym drugim przypadku skończyło się jego osłabieniem. A także przeceną w relacji do brytyjskiego funta, który aktualnie jest najdroższy od 3 tygodni.

Wczorajszy spadek notowań USD/PLN był podyktowany słabnącym dolarem na świecie, po tym jak w ogólnym przekonaniu rynków finansowych Jerome Powell, a więc obecny zastępca Janet Yellen, zostanie wskazany na przyszłego szefa Fed (ma to nastąpić w czwartek). Szkodziły mu też nowe doniesienia ze śledztwa nt. wpływu Rosji na zeszłoroczne wybory prezydenckie w USA, co uderza w otoczenie prezydenta Trumpa. Dziś dolar pozostanie głównie pod wpływem danych makroekonomicznych. Na pierwszy plan wysuwają się indeksy Chicago PMI (godz. 14:45) i przygotowywany przez Conference Board indeks zaufania konsumentów (godz. 15:00).

W poniedziałek na drugim krańcu od USD/PLN znalazła się para GBP/PLN. Funt podrożał o 1,5 gr do 4,82 zł, pozycjonując się pod spodziewaną w czwartek, pierwszą od dekady podwyżkę stóp procentowych (i pierwszą ich zmianę od sierpnia 2016 roku). Dziś tendencja ta może być kontynuowana.

Wydarzeniem wtorku na krajowym rynku walutowym będzie zaplanowana na godzinę 14:00 publikacja przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wstępnych danych nt. październikowej inflacji konsumenckiej w Polsce. Oczekiwane jest jest wyhamowanie do 2,1 proc. w relacji rocznej z 2,2 proc. we wrześniu. Nie jest jednak wykluczone, że z uwagi na ceny paliw, a także ceny odzieży i obuwia, inflacja wyhamuje jeszcze bardziej i ukształtuje się na poziomie 2 proc. Takie dane zmniejszyłyby, rozbudzone w ostatnim czasie, nadzieje na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w Polsce, przekładając się jednocześnie na słabszego złotego w dniu dzisiejszym. Aczkolwiek ostatecznie o rynkowych oczekiwaniach co do stóp zdecyduje dopiero przyszłotygodniowe posiedzenie RPP.

Innym czynnikiem, który może dziś wywierać podażową presję na złotego, będzie kalendarz. Jutrzejsze święto w Polsce sprawia, że inwestorzy z jednodniowym opóźnieniem będą mogli zareagować na tak istotne wydarzenia środy jak posiedzenie FOMC (brak zmian stóp proc., główna stopa 1,00-1,25 proc.), raport ADP nt. zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (prognoza: +200 tys.), indeks ISM dla przemysłu w USA (prognoza: 59,5 pkt.), czy też liczne przemysłowe indeksy PMI. To znaczące ryzyko. Stąd też gracze mogą je minimalizować realizując dziś zyski na złotym.

Marcin Kiepas

główny analityk WALUTEO

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
G
7 lat temu
Jajka w lidlu skoczyly z 4,55 na 6 zl. To podwyzka o 35 procent. Oczywiscie stanialy wyroby.... tu wpisac cokolwiek. I tak będzie "zgodnie z oczekiwaniami ze wzgledu na niską bazę" hehehe
Mariusz
7 lat temu
Spadek inflacji w październiku??? GUS chyba sprawdza ceny w sejmowym sklepiku i może tam jest taniej, bo w moim osiedlowym sklepie wszystko drożeje. I to bez przerwy, od kilku miesięcy.