Notowania

pzu
28.01.2015 12:23

Nowa strategia PZU. Udział ubezpieczeń w zyskach będzie spadał

Ubezpieczyciel wyda 800 mln zł na rozwój w segmencie opieki zdrowotnej. Większy udział w zyskach będzie mieć działalność inwestycyjna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Udział ubezpieczeń w zyskach PZU spadnie do 2020 roku do 70-80 procent z 95 procent obecnie. Wpływ na wyniki ma zwiększyć działalność inwestycyjna oraz opieka zdrowotna. Na tę ostatnią grupa ma wydać 800 mln zł, z czego ponad 450 mln zł trafić ma na akwizycje - powiedział prezes Andrzej Klesyk (na zdjęciu).

Strategia PZU na lata 2015-2020 zakłada m.in. ponad 11,5 proc. udziału w rynku klientów zewnętrznych TFI oraz wzrost przychodów segmentu opieki zdrowotnej do ponad 650 mln zł. Grupa chce też do 2020 r. osiągnąć udział w rynku majątkowym na poziomie powyżej 35 proc. (łącznie PZU i Link4). Udział PZU w rynku ubezpieczeń na życie do 2020 roku ma wzrosnąć do ponad 43 proc. (udział w składce regularnej).

Prezes Klesyk poinformował, że w 2020 roku ubezpieczenia będą stanowiły 70-80 proc. wyniku netto grupy. Obecnie jest to około 95 proc. Działalność inwestycyjna ma odpowiadać za dwucyfrową procentowo wartość wyniku netto w 2020 roku.

_ - W tej chwili mamy spoza naszych własnych aktywów 0,5 proc. wpływu na zysk netto. Do tego segmentu trafi działalność OFE, która w tym momencie ma około 70-80 mln zł wyniku netto, czyli około 3 proc. _ - powiedział. - _ Jeżeli, więc teraz mamy 3,5-4 proc. to chciałbym, aby docelowo było to dwucyfrowe _ - dodał.

Resztę ma stanowić sektor medyczny, którego rentowność EBITDA według Klesyka ma mieć wysoką jednocyfrową wartość. W 2013 roku ten segment odpowiadał za 75 mln zł przychodów.

Prezes podał na środowej konferencji, że PZU zakłada w swojej strategii do 2020 roku, że na rozwój w segmencie opieki zdrowotnej wyda 800 mln zł, w tym ponad 450 mln zł na akwizycje.

Grupa stale prowadzi rozmowy w zakresie przejęć w tym segmencie. - _ Są to rozmowy o zakupie, lub wejściu w inny sposób do miejsc preferowanych przez PZU. Na razie rozmawiamy tylko o przychodniach, ponieważ ze względu na wybory nie ma zbyt wielu szpitali na sprzedaż _ - powiedział.

_ - Nie musimy natomiast mieć szpitali na własność, możemy podpisywać umowy na zarządzanie tymi placówkami _ - dodał.

W horyzoncie strategii PZU nie planuje dużych obniżek kosztów. - _ Nominalnie zmniejszyliśmy przez ostatnie sześć lat koszty o 20 proc., więc potencjał do dalszego nie jest duży _ - powiedział prezes.

Nowa strategia PZU zakłada spadek zyskowności kapitału własnego do 20 proc. w 2020 roku. Spadek ten ma wynikać z niższych rynkowych stóp procentowych i rentowności obligacji, co przełoży się na działalności inwestycyjną ubezpieczyciela.

_ - Bardzo duża część naszego zysku netto zależy od działalności inwestycyjnej. Spodziewamy się, że w trakcie strategii będzie jeszcze jakiś spadek stóp procentowych i z punktu widzenia działalności inwestycyjnej będą to ciężkie lata _ - powiedział Klesyk.

_ - Zwrot na kapitale na poziomie 20 proc., wynika z tego, że stopy procentowe są teraz na dużo niższym poziomie niż były _ - dodał.

Klesyk podał ponadto w rozmowie z dziennikarzami, że polityka dywidendowa PZU nie ulegnie zmianie w okresie obowiązywania nowej strategii, czyli w latach 2015-2020.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: pzu, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz