Notowania

finanse
30.11.2017 17:17

Nowak z MF: Sfinansowano 95,5% tegorocznych potrzeb pożyczkowych (aktual.)

Na prośbę Ministerstwa Finansów korygujemy kwotę stanu środków na rachunkach budżetowych w wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Nowaka. Powinna ona wynosić ok. 58 mld zł, nie zaś ok. 25,8 mld zł jak podano wcześniej.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Poniżej poprawiona wersja depeszy:

Ministerstwo Finansów nie planuje na grudzień przetargów obligacji hurtowych, zaplanowało jedynie przetarg zamiany obligacji (na 15 grudnia) oraz przetarg odkupu obligacji nominowanych w USD (na 6 grudnia), podał resort. Poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wyniósł 95,5% na koniec listopada, poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

"Na koniec listopada mamy sfinansowane 95,5% tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto zakładanych w projekcie budżetu na 2018 r., jednak uwzględniając obecne przewidywania zakładamy, że tegoroczne potrzeby pożyczkowe zostały już całkowicie sfinansowane. Stan środków na rachunkach budżetowych ukształtował się na poziomie ok. 58 mld zł. Ponadto dzięki przeprowadzonym do tej pory przetargom zamiany mamy już sfinansowane 13,5% przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych" napisał Nowak w komentarzu do informacji o podaży papierów skarbowych.

"W związku z utrzymującą się korzystną sytuacją płynnościową budżetu oraz dotychczasową realizacją procesu finansowania potrzeb pożyczkowych, jedynym przetargiem zorganizowanym w grudniu będzie przetarg zamiany. W ramach prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych do odkupu na przetargu zamiany standardowo zostaną wystawione papiery zapadające w 2018 r." - dodał wiceminister.

W ramach zarządzania strukturą zadłużenia oraz rozkładem w czasie kosztów jego obsługi zorganizowany zostanie przetarg odkupu obligacji nominowanych w USD zapadających w 2019 r., podkreślił.

"W październiku inwestorzy zagraniczni zmniejszyli swoje zaangażowanie w krajowych obligacjach skarbowych o 3,2 mld, należy jednak mieć na uwadze, że październik był miesiącem oddłużenia w tych instrumentach o 4,2 mld zł" - poinformował także Nowak.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz