Notowania

energetyka
20.02.2018 12:10

Nowela ustawy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych w konsultacjach

Projekt nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw został skierowany do konsultacji publicznych, podano na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Projekt ustawy przewiduje m.in. zwolnienie przedsiębiorców prowadzących instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych z opłaty rocznej za prowadzenie rachunku w rejestrze UE. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Projekt ustawy przewiduje zwolnienie przedsiębiorców prowadzących instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych z opłaty rocznej za prowadzenie rachunku w rejestrze Unii od roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o zamknięcie rachunku. Przedmiotowa opłata wynosi 500 zł za rok i jest wnoszona na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie da się oszacować ile podmiotów zamknie rachunek rocznie. Biorąc pod uwagę jednak liczbę podmiotów oraz wysokość opłaty, nowelizacja nie wpłynie na sektor finansów publicznych" - czytamy w uzasadnieniu.

Według projektodawców, blisko dwuletnie stosowanie ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, spowodowało konieczność doprecyzowania niektórych przepisów oraz zaproponowania kilku nowych rozwiązań, które przysłużą się lepszemu realizowaniu zadań służących osiągnięciu celów ustawy.

Ministerstwo Środowiska na ewentualne uwagi do projektu czeka do 7 marca 2018 r.

"Priorytetowy charakter ww. projektu wynika z konieczności jak najszybszego wprowadzenia ułatwień dla prowadzących instalacje poprzez doprecyzowanie niektórych przepisów zaproponowanie nowych rozwiązań. Na konieczność szybkiego wprowadzenia w przedmiotowym zakresie wskazują zarówno podmioty prowadzące instalacje, jak i organy administracji publicznej" - czytamy w dokumencie MŚ zapraszającym do konsultacji.

Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kw. 2018 r.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz