Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obligatariusze Elektrimu wszczęli procedurę przeciw Polsce

0
Podziel się:

Obligatariusze Elektrimu złożyli w środę do polskich resortów sprawiedliwości i spraw zagranicznych powiadomienie o wszczęciu procedury przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, ponieważ uważają, że poprzez stronniczość sądów łamane są ich prawa jako inwestora w obligacje Elektrimu.

Obligatariusze Elektrimu złożyli w środę do polskich resortów sprawiedliwości i spraw zagranicznych powiadomienie o wszczęciu procedury przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, ponieważ uważają, że poprzez stronniczość sądów łamane są ich prawa jako inwestora w obligacje Elektrimu.

"Dzisiaj złożyliśmy do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Sprawiedliwości powiadomienie o wszczęciu procedury rozwiązywania sporu w oparciu o dwustronny traktat pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi chroniący prawa inwestorów" - powiedział na środowej konferencji prasowej Jarosław Golacik, reprezentujący Concord Trust, jednego z obligatariuszy Elektrimu.

Dodał, że Concord Trust (spółka zarejestrowana w USA, posiadający ok. 10 proc. obligacji Elektrimu) działał po konsultacjach z innymi wierzycielami z komitetu obligatariuszy, którzy posiadają łącznie ponad połowę obligacji polskiej firmy.

Golacik poinformował, że głównym powodem rozpoczęcia procedury, która może się zakończyć nawet przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym jest nierówne traktowanie obligatariuszy Elektrimu przez polskie instytucje i sądy, co przeszkodziło w dochodzeniu roszczeń obligatariuszy wobec polskiej spółki.

"Powiadomiliśmy o tym, że wszczynamy procedurę, ale celem jest, aby ten spór zakończył się polubownie, jest na to sześć miesięcy. Jeżeli tak się nie stanie i okaże się, że nasze roszczenia nie zostały zaspokojone, bo np. po upadłości Elektrimu okaże się, że majątek został wyprowadzony z tej spółki, będziemy domagać się odszkodowania od Rzeczypospolitej Polskiej" - powiedział Golacik.

Obligatariusze oceniają, że Elektrim jest im w tej chwili winny około 470 mln euro. Według nich obligacje stały się wymagalne już w styczniu tego roku, mimo że formalnie zapadają 15 grudnia 2005, ponieważ warunki restrukturyzacji papierów zostały kilkukrotnie złamane przez Elektrim.

W ocenie Golacika w związku z tym bezzasadne było orzeczenie sądu, który oddalił wniosek wierzycieli o upadłość spółki.

Dodatkowo według Golacika Elektrim zobowiązał się w umowie restrukturyzacyjnej obligacji sprzed trzech lat do płatności warunkowej w wysokości 25 proc. nadwyżki majątku Elektrimu ponad kwotę 160 mln euro w dniu zapadalności obligacji.

"Według nas w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości Elektrimu i ustanowienie syndyka, który wyceni aktywa i spłaci obligacje" - powiedział Golacik.

Golacik uważa, że Elektrim posiada udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej poprzez Elektrim Telekomunikacja i ocenia ich wartość na ponad 2 mld euro. (PAP)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)