Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów po raz 13. Inwestorze, daj się poznać

0
Podziel się:

Nasz rynek przechodzi dynamiczne zmiany z każdym rokiem i to właśnie kierunek tych przemian musi być na bieżąco monitorowany z punktu widzenia indywidualnego inwestora. Na warszawskim parkiecie jest on wciąż jednym z istotniejszych graczy.

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów po raz 13. Inwestorze, daj się poznać
(Jacek Bereźnicki)

Inwestorze - zdradź, co sądzisz o polskim rynku kapitałowym i miej realny wpływ na jego zmianę. Do końca sierpnia można wypełniać ankiety w ramach Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Money.pl jest patronem medialnym tegorocznej 13. edycji badania.

Jak zapewniają organizatorzy wypełnienie tegorocznej ankiety zajmie nie więcej niż 10 minut. Dlaczego warto wziąć udział w badaniu? Każda odpowiedź wspiera prowadzony przez stowarzyszenie od lat proces podnoszenia jakości rynku kapitałowego w Polsce.

Opinia inwestorów indywidualnych o tym, co na rynku się dzieje i wiedza, jak zmienia się ich postrzeganie rynku akcji i instrumentów pochodnych jest w ostatnim czasie jeszcze ważniejsza. Nasz rynek przechodzi dynamiczne zmiany z każdym rokiem i to właśnie kierunek tych przemian musi być na bieżąco monitorowany z punktu widzenia indywidualnego inwestora. Na warszawskim parkiecie jest on wciąż jednym z istotniejszych graczy.

Ankieta jest anonimowa, jednak wszyscy, którzy wypełnią ankietę i podadzą adres e-mail mogą wygrać nagrody. Do zdobycia są: iPad i iPody, udział w konferencji "Profesjonalny Inwestor" 2015 bez noclegów i wyżywienia, książki o tematyce giełdowej i roczne abonamenty w serwisach internetowych: inwestomierz.pl i atskaner.pl. Wypełnij ankietę i wygraj nagrody.

Zeszłoroczna edycja zgromadziła aż 7023 respondentów, którzy odpowiedzieli na wszystkie postawione w ankiecie pytania. Jaki jest polski inwestor? Wyniki poprzedniego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów wskazują, że w większości przypadków jest mężczyzną w średnim wieku i z wyższym wykształceniem. Aktywność na giełdzie to z reguły jego dodatkowe zajęcie.

Ankietowani pochwalili się również swoim portfelem - z reguły statystyczny gracz giełdowy ma do 7 spółek, a wartość papierów rzadko przekracza 50 tysięcy złotych. Co ciekawe inwestorzy otwarcie przyznają się, że nie jeżdżą na walne zgromadzenia spółek. Tylko najbogatsi inwestorzy patrzą przychylniejszym wzrokiem na walne zgromadzenia.

Jak wynika z ubiegłorocznego badania, polskim inwestorom daleko do ich zagranicznych kolegów. Na przykład, jak wynika z OBI, 62 procent inwestujących Belgów przeznacza na akcje ponad 100 tysięcy euro, czyli w przeliczeniu 416 tysięcy złotych. Daleko nam również do Australijczyków, którzy średnio przeznaczają na inwestycje 139 tysięcy dolarów, czyli ponad 397 tysięcy złotych.

Co jeszcze wiemy dzięki badaniu inwestorów? Zdecydowana większość inwestorów w zeszłym roku ufała tylko i wyłącznie sobie. 92,5 procent inwestorów w większości podejmuje samodzielne decyzje. Co trzeci badany odpowiedział, że wspomaga się funduszami inwestycyjnymi.

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2014

Inwestorzy oceniali w zeszłym roku również największe słabości polskiego rynku kapitałowego. Prawie połowa badanych twierdzi, że problemem jest wysoki podatek od zysków kapitałowych. Inwestorzy wskazują również na podatność na zagranicę oraz wysokie koszta transakcyjne.

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2014

Jaki będzie tegoroczny obraz inwestora? Wyniki badania OBI2015 zostaną ogłoszone podczas konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w listopadzie 2015 roku i tak jak poprzednie raporty zostaną opublikowane na stronie Stowarzyszenia w dziale Badania i rankingi. Money.pl oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznym badaniu.

giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)