Notowania

budownictwo
01.09.2015 08:28

Orbis sprzedał hotele Mercure, ale marka nie zniknie

Spółka dostała za nie ponad 20 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nikoretro / Flickr (CC BY-SA 2.0))

Orbis sprzedał swoje hotele Mercure w Lublinie i Zamościu. Spółka tłumaczy to optymalizacją zwrotu z inwestycji. Dostała za nie bowiem ponad 20 milionów złotych. W perspektywie trzech lat zamierza przejąć kilkanaście innych nieruchomości.

Orbis zawarł przyrzeczoną umowę sprzedaży hotelu "Mercure Lublin Centrum" w Lublinie oraz hotelu "Mercure Zamość Stare Miasto" w Zamościu. Cena łączna transakcji to 21,5 mln zł.

"Kupujący wpłacił sprzedającemu kwotę 6,45 mln zł, natomiast pozostała część ceny w wysokości 15 mln zł. zostanie zapłacona w terminie 3 dni od dnia zawarcia" - czytamy w komunikacie Orbisu.

Sprzedane hotele będą nadal działały pod marką "Mercure" na podstawie umów franczyzy. Sprzedaż powyższych hoteli jest zgodna ze strategią spółki, mającą na celu m.in. optymalizację zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Obecnie sieć Orbis obejmuje ponad 100 hoteli działających w 9 państwach Europy Wschodniej. W ciągu trzech lat może do nich dołączyć kolejnych kilkanaście.

- Mamy 18 hoteli wyleasingowanych, z nich 12-13 jest hipotetycznie do przejęcia. To będzie rozłożone na kilka lat, do około 2018 roku - zapowiadał miesiąc temu dyrektor finansowy spółki Marcin Szewczykowski. - Rząd wielkości wydatków na tej transakcje to ponad 100 mln euro - wskazał.

Orbis może sfinansować wykupy dzięki emisji obligacji w ramach obecnego programu emisji, a także za pomocą wygenerowanego kapitału. W związku z wykupami Orbis przeprowadzi także przegląd swojego portfolio. - Nie wykluczam, że część hoteli odkupimy tylko po to, by je później sprzedać - powiedział Szewczykowski.

Hotele grupy Orbis działają pod markami należącymi do Accor: Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis budget i ibis Styles, a także pod polską marką Orbis Hotels, oferując usługi w standardach od pięciu do jednej gwiazdki.

W 2014 roku spółka odnotowała 708 mln zł przychodów. Dało to prawie 90 mln zł zysku. Ten rok zapowiada się dużo lepiej. Po pierwszych sześciu miesiącach Orbis zarobił 53 mln zł przy 590 mln zł sprzedaży.

Kwartalne wyniki grupy Orbis (w tys. zł)

Tagi: budownictwo, nieruchomości, orb, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz