Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kryzys na rynku jaj. Ratunkiem ukraiński gigant z warszawskiej giełdy?

26
Podziel się:

Od września ma zielone światło na sprzedaż jaj do Unii Europejskiej.

W Polsce i UE coraz bardziej odczuwalny jest brak jaj.
W Polsce i UE coraz bardziej odczuwalny jest brak jaj. (East News)

W sklepach zaczyna brakować jaj, a jeśli są, to coraz droższe. Nadzieją na choć częściowe załatanie niedoborów może być jedna z wielkich ukraińskich firm, która od dawna jest obecna na polskiej giełdzie. Od września ma zielone światło na sprzedaż jaj do Unii Europejskiej. Na razie trafiły tam dwa miliony jaj, a potencjał jest wielokrotnie większy.

O prawie jedną czwartą więcej niż rok temu kosztują obecnie jajka. Z analizy banku BGŻ BNP Paribas wynika, że za sztukę w hurcie trzeba teraz zapłacić 40,5 grosza. Tak wysokiego poziomu cen nie notowano od 2012 roku.

Wzrost cen jaj w UE, a także w Polsce, wynika z ograniczonej dostępności na rynku. Taka sytuacja jest m.in. konsekwencją wykrycia fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii i Niemczech, a następnie w innych krajach UE, problemów związanych z salmonellą, a także obecności grypy ptaków we Włoszech.

Jedną z odpowiedzi na niedobór jaj (i pojawiającą się w ślad za nim drożyznę) może być produkcja zza naszej wschodniej granicy, a dokładniej - z Ukrainy. W połowie września pierwszy ukraiński zakład rozpoczął sprzedaż jaj do państw Wspólnoty. Wcześniej tamtejsze firmy nie spełniały odpowiednich wymogów dla jaj klasy A.

Mowa o TM "Jasenvit" - spółce należącej do grupy Ovostar - ukraińskiego giganta notowanego na warszawskiej giełdzie.

Możliwości produkcyjne Ovostaru są imponujące. Świadczy o tym opublikowany w środę raport, w którym spółka chwali się 1 mld 246 mln jaj wyprodukowanych w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. Co ważne, ich liczba dynamicznie rośnie. W rok o blisko 16 proc. Wszystko dzięki prawie 8 milionom kur.

Zobacz także: Indeks jajka

Co z ceną? Średnia raportowana przez Ovostar to 1,33 ukraińskiej hrywny, czyli około 18 groszy. Oczywiście to cena hurtowa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 8 proc.

Borys Bielikov - prezes ukraińskiej spółki w komentarzu do raportu podkreślił, że otwarcie granic UE dla firmy ma bardzo duże znaczenie. Zdradził też, że na razie trafiły tam pierwsze dwa miliony jaj.

Firma Ovostar odpowiada za prawie jedną piątą całego rynku jaj na Ukrainie. Zgodnie z planami, inwestycje na lata 2018-2019 mają zwiększyć zaplecze produkcyjne z 8 do 10 mln kur niosek, a produkcja roczna powinna osiągnąć 2 mld jaj.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
POLAK
6 lat temu
BIORĘ ZE WSI ZA 80 GR JESZCZE CIEPŁE A UKRAIŃSKIE NAWET ZA 8 GR NIE RUSZĘ NIE DLATEGO ŻE NIE DOBRE ALE ŻE UKRAIŃSKIE I BASTA !!!!
jerzy
6 lat temu
Warszawie na straganie widziałem jaja po 60gr. I po 90 gr przed wczoraj.
pleban
6 lat temu
kolego ZIUT,jak ceny mogą być te same jak dzisiaj za 30 sztuk w dino zaplaciłem prawie 16zł, tydzien wczesniej kosztowały nieco ponad 13zł, a normalnie to zawsze poniżej 10zł. Masło które do masła niepodobne jest, prawie 8zł
Ziut
6 lat temu
Ten kryzys to w głowie pismaka, który wymyślił te bzdury. Moje miast 250 tys. mieszkańców, jajek nie brakuje, są w sklepach, na bazarach. Ceny takie jak zawsze, nic nie podrożały. Ale wiadomo Warchoł Portal (WP) musi warcholić.
zdrowy
6 lat temu
Co wy gadacie i narzekacie ,byłem w Ukrainie kilka razy jadłem tamtejsze jaja i żyje ,nic mi po nich nie jest
...
Następna strona