Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Petrolinvest zaskarżył decyzję KNF. Uniknie wysokiej kary i wycofania akcji z giełdy?

3
Podziel się:

Wiara inwestorów w powodzenie skargi i uchylenie kar jest niewielka. Akcje spółki idą dalej w dół.

Petrolinvest zaskarżył decyzję KNF. Uniknie wysokiej kary i wycofania akcji z giełdy?
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Założona przed laty przez biznesmena Ryszarda Krauzego spółka Petrolinvest walczy o pozostanie na giełdzie. Zarząd wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego. KNF oprócz wycofania akcji z GPW nałożyła na firmę karę w wysokości 800 tys. zł. Chodzi o liczne nieprawidłowości dotyczące m.in. raportów finansowych.

Gdyńska spółka Petrolinvest, poszukująca na świecie złóż ropy naftowej i gazu, poinformowała o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego. Wpłynęła ona w środę 14 czerwca.

KNF 26 maja zdecydowała o wykluczeniu na zawsze akcji spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie, na której funkcjonuje już 10 lat. Ma do tego dojść z końcem czerwca.

To nie jedyna decyzja, od której Petrolinvest się odwołuje. Wraz z wykluczeniem akcji z GPW spółka ma do zapłacenia 800 tys. zł kary. Lista nieprawidłowości, których doliczyli się urzędnicy ma 11 stron. Sprowadzają się one przede wszystkim do łamania obowiązków informacyjnych wobec inwestorów, m.in. w raportach finansowych. Całą ich listę można znaleźć na stronie KNF.

"Wraz ze skargą został złożony wniosek o wstrzymanie wykonania powyższych decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z uwagi miedzy innymi na niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody akcjonariuszom spółki oraz spowodowania innych nieodwracalnych skutków" - wskazuje zarząd Petrolinvest.

Pierwsza reakcja inwestorów giełdowych na te informacje nie jest zbyt pozytywna. W piątek przed południem notowania akcji Petrolinvest spadały o blisko 2 proc. Pokazuje to, że wiara w powodzenie skargi i uchylenie kar jest niewielka.

Obserwuj bieżące notowania akcji spółki Petrolinvest

To już czwarta sesja z rzędu, gdy akcje Petrolinvest idą w dół. Kosztują blisko 2 zł, podczas gdy przed ogłoszeniem decyzji KNF pod koniec maja były wyceniane na prawie 8,5 zł. To oznacza, że w trzy tygodnie posiadacze tych papierów stracili blisko 75 proc. zainwestowanych pieniędzy. Jeśli wkrótce akcje znikną z giełdy, to nie będą mieć już nawet szansy na to, że kiedyś odrobią straty.

Bardzo prawdopodobne jest, że to już koniec blisko 10-letniej historii Petrolinvestu na giełdzie. Były to lata burzliwe. Spółka przez obserwatorów uznawana była za jedną z najbardziej spekulacyjnych na GPW. Sama firma ma jeszcze dłuższą historię, sięgającą roku 1991. Wtedy została założona przez znanego biznesmena Ryszarda Krauzego. W 2014 roku znajdował się na liście najbogatszych Polaków "Forbesa" z majątkiem szacowanym na około 400 mln zł.

Pieniądze zarobione na informatyzacji posłużyły Krauzemu do budowy wielobranżowego imperium. Do najważniejszych spółek kontrolowanych przez biznesmena oprócz Prokomu należały Bioton (farmacja), Polnord (budownictwo) i właśnie Petrolinvest (wydobycie). I to ostatnia z tych spółek pogrążyła go, gdy w pewnym momencie jej akcje kosztowały grosze. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: "Ryszard Krauze: Dorobił się na ZUS-ie, poślizgnął na ropie".

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
el presidente
6 lat temu
Ta kara 800 tysi to żart, jak i ten artykuł to żart. Wahania między 2.04 a 2.14 od 9:00 do 16:30 jako podstawa do łzawej i dziurawej opowieści o dawno wyblakłbym imperium? Bitch, please.
OnaProkom
6 lat temu
Przynajmniej dobrze Pan wynagradzal informatykow.
Pablog
6 lat temu
Panie Rysiu trzym się Pan!!!! Pozdrawiam