Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGE buduje farmy wiatrowe. Zainwestuje w to miliard złotych

0
Podziel się:

Spółka kontynuuje też projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej.

PGE buduje farmy wiatrowe. Zainwestuje w to miliard złotych
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku nową farmę wiatrową Karwice w zachodniopomorskim o mocy 40 MW. To nie koniec inwestycji w "zieloną energię". Spółka zapowiedziała, że do końca tego roku zbuduje jeszcze 3 farmy wiatrowe, na które wyda miliard złotych.

Projekt Karwice kosztował 289 mln zł. Farma wiatrowa składa się z 16 siłowni wyprodukowanych przez General Electric o mocy nominalnej 2,5 MW każda. Zakładana roczna produkcja energii elektrycznej kształtować się będzie na poziomie co najmniej 121 tys. MWh brutto, co pozwoli uniknąć emisji 100 tys. ton CO2 rocznie. Cały obszar farmy wiatrowej obejmuje powierzchnię blisko 1,5 tys. ha z ponad 10 km dróg dojazdowych.

Łączna moc PGE zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej wzrosła tym samym do 351 MW, a na koniec roku wyniesie 529 MW. Tylko w tym roku na inwestycje w aktywa wytwarzające energię z wiatru grupa przeznaczy w sumie 1 mld zł. Do końca 2015 roku PGE Energia Odnawialna uruchomi jeszcze trzy kolejne farmy wiatrowe - Resko II o mocy 76 MW, Lotnisko o mocy 90 MW i Kisielice II o mocy 12 MW.

- Intensywnie rozwijając odnawialne źródła energii, grupa konsekwentnie dąży do stopniowej dywersyfikacji źródeł wytwarzania. PGE unowocześnia w ten sposób mix energetyczny i w coraz mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko, umacniając pozycję lidera w segmencie odnawialnych źródeł energii - powiedział prezes PGE Marek Woszczyk, cytowany w komunikacie.

PGE kontynuuje też projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej. W sierpniu 2015 r. ogłoszony został przetarg na pozyskanie wykonawcy do przeprowadzenia badań środowiskowych. Trwają również prace nad uruchomieniem pierwszej w portfelu wytwórczym grupy elektrowni fotowoltaicznej.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)