Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE chce zdecydować po 2020 r., czy budować elektrownię jądrową

0
Podziel się:
PGE chce zdecydować po 2020 r., czy budować elektrownię jądrową

Polska Grupa Energetyczna (PGE)
traktuje budowę elektrowni jądrowej, jak również nowych kopalni Gubin i Złoczew jako opcje, a decyzje o ewentualnej realizacji tych projektów chce podjąć po 2020 r., poinformował wiceprezes ds. finansowych Emil Wojtowicz.

"W naszej strategii pokazujemy, że zarówno elektrownia jądrowa, jak i Gubin czy Złoczew są opcjami, o realizacji których zdecydujemy [...] po roku 2020, jak będziemy coś więcej wiedzieli o regulacjach. Budowa elektrowni jądrowej jest i tak - w mojej opinii - tak wielkim przedsięwzięciem, że nawet PGE samo tego nie udźwignie" - powiedział Wojtowicz podczas telekonferencji z analitykami.

"Nasze prace dotyczące energetyki jądrowej są obecnie ograniczone do analiz środowiskowych, które przygotują materiał do decyzji, czy budować i gdzie budować taką elektrownię. W tej chwili w naszych planach finansowych nie mamy budowy samej elektrowni" - dodał wiceprezes.

Na początku tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jego resort chce opracować model finansowania elektrowni jądrowej w I półroczu 2017 r. Wcześniej wskazywał, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania zamiast zakładanego wcześniej tzw. mechanizmu różnicowego.

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.

W raporcie rocznym za 2016 r. PGE zaliczyła Złoczew i Gubin do projektów perspektywicznych. Poinformowała wówczas, że "aby zapewnić ciągłość działania i zabezpieczyć wartość grupy kapitałowej PGE w oparciu o nowoczesne i efektywne moce wytwórcze oparte na węglu brunatnym, prowadzone są prace w celu uzyskania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża 'Złoczew' i 'Gubin'".

W 2016 roku realizacja projektu "Złoczew" związana była głównie z procedurą uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji oraz zmianami dokumentów planistycznych gmin leżących w obszarze planowanej inwestycji. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla ze złoża "Złoczew" przewidywane jest w październiku 2017 roku, podano w raporcie rocznym.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)