Notowania

energetyka
27.07.2018 15:37

PGE ma umowę o zarządzaniu rynkiem mocy wewnątrz grupy kapitałowej

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała wewnętrzną umowę o zarządzanie rynkiem mocy, podała spółka. Na podstawie tej umowy aktywa wszystkich tych spółek zarządzane będą z poziomu centrum korporacyjnego grupy kapitałowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Umowa o zarządzanie rynkiem mocy obejmuje spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGE Energia Odnawialna i PGE Energia Ciepła wraz z Elektrociepłownią Zielona Góra, PGE Toruń i ZEW Kogeneracja, podano w komunikacie.

"Cieszę się, że taką umowę podpisujemy jako pierwsza z grup energetycznych. To dowód na naszą szybkość, sprawność i skuteczność zarządczą. Wypracowany model zarządzania rynkiem mocy zapewni efekt synergii, tym samym optymalny poziom korzyści dla całej Grupy PGE, a także ograniczy koszty dostaw dla operatora systemu przesyłowego. To dla nas bardzo ważne, by jako największa grupa energetyczna w Polsce być filarem bezpieczeństwa energetycznego i zapewniać obywatelom nieprzerwane dostawy energii elektrycznej po jak najniższej cenie" - powiedział prezes Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

PGE przeszła już pierwszą rundę certyfikacji ogólnej bloków energetycznych, chcących przystąpić do aukcji na dostawy mocy na lata 2021, 2022 i 2023. Grupa zgłosiła w tej rundzie wszystkie swoje istniejące jednostki wytwórcze oraz kilka jednostek planowanych, czyli w sumie 142 jednostki o łącznej mocy 17,3 GW. Wszystkie przeszły certyfikację pomyślnie, przypomniano także.

"Należy pamiętać, że najdroższą energią jest energia niedostarczona do klienta. Rynek mocy pozwoli nam zredukować do minimum to ryzyko i zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej, tym samym przyczyniać się do rozwoju gospodarczego naszego kraju. Grupa PGE brała udział w procesie konsultacji dotyczących docelowego kształtu rynku mocy na każdym jego etapie i jestem przekonany, że wypracowany model, do którego jesteśmy już dziś w pełni przygotowani, jest optymalny" - wskazał także prezes.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz