Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE zaprosiła kilkunastu partnerów do rozmów nt. farm wiatrowych na Bałtyku

0
Podziel się

Polska Grupa Energetyczna (PGE) zaprosiła kilkunastu potencjalnych partnerów do rozmów  na temat budowy farm wiatrowych na Bałtyku, podała PGE. Planowany pierwszy etap programu offshore grupy zakłada budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2 545 MW. Pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w 2025 r., a rok później nastąpi przekazanie inwestycji do fazy komercyjnej eksploatacji.

PGE zaprosiła kilkunastu partnerów do rozmów nt. farm wiatrowych na Bałtyku
bEpwAout

"W środę, 5 grudnia, Grupa PGE zaprosiła do rozmów kilkunastu potencjalnych partnerów biznesowych, posiadających doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Planowany pierwszy etap programu offshore grupy zakłada budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2 545 MW (1 500 MW mocy na obszarze koncesji będącej w posiadaniu spółki Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i 1 045 MW mocy na obszarze Elektrowni Wiatrowej Baltica-3), zlokalizowanych w odległości około 25-30 km od brzegu, na wysokości Łeby" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z wymaganiami, partner PGE powinien posiadać odpowiednie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji na europejskim rynku, być w stanie wesprzeć projekty w aspektach technicznych i kontraktowaniu wykonawców, a także dzielić się know-how w tym zakresie z PGE.

Morskie farmy wiatrowe stanowią jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy PGE po 2020 r. Przedsięwzięcie jest obecnie na etapie pozyskiwania niezbędnych zgód środowiskowych, prowadzone są badania wietrzności, prace w zakresie wyprowadzenia mocy i inne działania techniczne. Trwają przygotowania do przeprowadzenia wstępnych badań geologicznych, podkreślono w komunikacie.

bEpwAouv

"Od stycznia 2018 r. trwają pomiary warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim w rejonie planowanej inwestycji. Dotychczasowe wyniki potwierdzają bardzo dobre warunki wietrzności badanych obszarów. Szacowana obecnie prędkość wiatru w naszych lokalizacjach może przekraczać 9 m/s" - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, cytowany w materiale.

W przyszłym roku PGE spodziewa się pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla farmy wiatrowej. Zgodnie z przyjętym harmonogramem wyprowadzenie energii z pierwszej morskiej farmy Grupy PGE mogłoby nastąpić ok. 2025 r., a rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji w 2026 r., podano także.

"Program budowy morskich farm wiatrowych wpisuje się w przedstawiony niedawno do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., w której offshore wskazywany jest jako jedno z głównych narzędzi osiągania celów OZE" - wskazano dalej w komunikacie.

PGE podkreśla, że realizacja projektu offshore wpłynie pozytywnie na całą polską gospodarkę, stworzenie nowych miejsc pracy i rozwój przemysłu (m.in. stoczniowego i stalowego). Według cytowanych przez spółkę wyliczeń McKinsey & Company wykorzystanie potencjału rynku offshore w Polsce (ok. 6000 MW w perspektywie do 2030 r.) mogłoby wpłynąć na zwiększenie PKB o ok. 60 mld zł w latach 2020-2030.

bEpwAouB

"Grupa PGE weszła na drogę dywersyfikowania źródeł wytwórczych, którego celem jest zmniejszenie emisyjności CO2. Realizacja każdego 1000 MW mocy wiatrowych na morzu oznacza zmniejszenie emisji CO2 przez polską gospodarkę o ok. 4 mln ton rocznie, czyli około 100 mln ton w całym 25-letnim okresie eksploatacji farmy wiatrowej" - podsumowano w materiale.

Obecnie grupa kapitałowa PGE jest największym producentem "zielonej" energii Polsce. Posiada ona 14 farm wiatrowych na lądzie, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2 188,9 MW.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

bEpwAouW
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)