Notowania

energetyka
07.11.2018 14:03

PGNiG Termika uruchomiła blok energetyczny o mocy 80 MWe w oddziale 'Zofiówka'

W oddziale "Zofiówka", należącym do PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, oddano do eksploatacji jeden z najnowocześniejszych w Polsce wielopaliwowych bloków energetycznych o mocy 80 MWe, podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Grupa PGNiG - odpowiadając na wyzwania rynkowe - realizuje ambitne inwestycje rozwojowe. Nowy blok energetyczny w Oddziale 'Zofiówka' stanowi kluczowy element strategii bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i kopalń funkcjonujących na tym terenie. Inwestycja pozwoli na produkcję energii elektrycznej i ciepła przez następnych 30 lat" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Blok fluidalny CFB charakteryzuje się nie tylko najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, ale też kompleksową dbałością o środowisko naturalne, podano także.

"Wybudowany kocioł CFB jest jedyną w Polsce jednostką tego typu, która pozwala na jednoczesne spalanie aż czterech różnych paliw: węgla, paliwa niskokalorycznego (mułów), gazu z odmetanowania kopalń oraz biomasy. Dzięki zastosowanej technologii parametry techniczne bloku spełniają wymagania unijnego prawa w zakresie ochrony środowiska - dyrektywy ws. emisji przemysłowych IED" - czytamy dalej.

Budowa bloku CFB była wyjątkowo trudnym wyzwaniem logistycznym i technicznym. W ramach przedsięwzięcia powstało m.in. 55 nowych obiektów budowlanych, a 5 zostało zmodernizowanych. Realizacja bloku w znacznym stopniu prowadzona była w obrębie czynnych instalacji i urządzeń elektrociepłowni, co wymagało planowania prac w taki sposób, aby zapewniać ciągłość produkcji zakładu, wskazano także.

Instalacja dostarczy energię elektryczną i energię cieplną do pobliskich zakładów, a także dla mieszkańców prawie 100-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju. Nowy blok to 80 MW mocy elektrycznej brutto oraz ok. 125 MW mocy cieplnej, podsumowano.

PGNiG Termika SA, należąca do grupy kapitałowej PGNiG, jest największym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji.

Tagi: energetyka, górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz