Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG chce jednocześnie dokonać dwóch zakupów

0
Podziel się

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uważa, że najbardziej optymalnym wariantem jest jednoczesny zakup Stołecznego Zakładu Energetyki Cieplnej oraz Elektrociepłowni Warszawskich.

PGNiG chce jednocześnie dokonać dwóch zakupów
(Materiały prasowe)
bEiUjfLV

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uważa, że najbardziej optymalnym wariantem jest jednoczesny zakup Stołecznego Zakładu Energetyki Cieplnej (SPEC) oraz Elektrociepłowni Warszawskich (Vattenfall Heat Poland), wynika z wypowiedzi prezesa Michała Szubskiego.

Według niego, PGNiG może dokonać tych akwizycji samodzielnie, bądź też z udziałem partnerów - finansowych lub branżowych.- _ Myślę, że najbardziej optymalnym wariantem - i to dla wszystkich inwestorów - jest zakup obydwu firm _ (SPEC i Vattenfall Heat) - powiedział Szubski. - _ Analizujemy samodzielny zakup aktywów energetycznych, ale także zakup z udziałem partnerów i to zarówno finansowych, jak i branżowych _ - dodał prezes.

Już pod koniec ubiegłego roku. przedstawiciele PGNiG zgłaszali zainteresowanie aktywami Vattenfalla w Polsce po tym, jak szwedzki koncern zapowiedział ich sprzedaż w ciągu 2-3 lat. Vattenfall posiada w Polsce m.in. dystrybutora energii - Vattenfall Distribution Poland SA (dawne GZE), zespół elektrociepłowni - Vattenfall Heat Poland SA (dawne Elektrociepłownie Warszawskie), Vattenfall Energy Trading (spółka zajmująca się obrotem), Farmę Wiatrową Zagórze o mocy 30 MW i 18,67 proc. akcji spółki Enea.

bEiUjfLX

Na początku lutego br. przedstawiciele PGNiG sygnalizowali, że rozważą możliwość kupna SPEC, ponieważ dałoby to firmie potencjał do budowy rozproszonej sieci dystrybucji gazu.

Według harmonogramu prywatyzacji SPEC, inwestorzy, którzy odbiorą memorandum informacyjne i złożą oferty do 28 marca, o decyzji Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie zaproszenia ich do kolejnego etapu zostaną poinformowani do 20 kwietnia 2011 r.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80% potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

SPEC powstał w 2003 r. w procesie przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, obecnie działa w formie jednoosobowej spółki akcyjnej, której właścicielem w 100% jest m.st. Warszawa. Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży.

bEiUjfMd
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t84873.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;rozwaza;kupno;aktywow;od;vattenfalla,201,0,741065.html) PGNiG rozważa kupno aktywów od Vattenfalla Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo analizuje ewentualną możliwość kupna części aktywów Vattenfalla w Polsce, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Radosława Dudzińskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t84873.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/w;libii;coraz;grozniej;pgnig;sciaga;pracownikow,203,0,775371.html) W Libii coraz groźniej. PGNIG ściąga pracowników W Libii pracuje około 30 pracowników grupy kapitałowej.
bEiUjfMy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)