Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKM Duda myśli o przejęciach. Nowa strategia

0
Podziel się:

- Jesteśmy w trakcie rozmów z radą nadzorczą na temat strategii - mówi prezes spółki.

Dariusz Formela, prezes PKM Duda
Dariusz Formela, prezes PKM Duda (PKM Duda)
bEDtvYwl

PKM Duda zakłada, że rada nadzorcza przyjmie nową strategię spółki w ciągu najbliższych tygodni. Grupa zamierza skoncentrować się na rozwoju swojej podstawowej działalności i mocniej ruszyć z inwestycjami w segmencie produkcyjnym i handlowym - poinformował Dariusz Formela, prezes PKM Duda.

- Jesteśmy w trakcie rozmów z radą nadzorczą na temat strategii. Nie dotyczą one tego, jak chcemy się rozwijać, bo już ustaliliśmy, że zamierzamy skupić się na swojej podstawowej działalności i nie chcemy dodawać do tego nowych aktywności. Dyskusja dotyczy kwestii źródeł finansowania i harmonogramu uruchamiania procesów inwestycyjnych - powiedział na konferencji Dariusz Formela, prezes PKM Duda.

Na pytanie, kiedy nowa strategia mogłaby zostać zatwierdzona, odpowiedział: - Chcielibyśmy żeby to się stało w ciągu kilku najbliższych tygodni.

bEDtvYwn

Prezes podtrzymał, że CAPEX na ten rok nie przekroczy 30 mln zł, a środki zostaną przeznaczone głównie na inwestycje w chłodnie w zakładzie w Grąbkowie, rozwój sieci hurtowni oraz inwestycje odtworzeniowe.

- Inwestycja w Grąbkowie wystartowała już w zeszłym roku i pozwoli na stabilne dostawy do kanału nowoczesnego w II połowie 2015 r. Na chwilę obecną jesteśmy w nim praktycznie nieobecni, a rynek dystrybucji tradycyjnej się kurczy - powiedział Formela.

Dodał, że w ramach segmentu handlowego spółka rozpoczęła już prace nad uruchomieniem nowych hurtowni i zakłada, że efekty tych działań mogą być widoczne na przełomie 2015 i 2016 r.

- Chcemy przede wszystkim wykorzystać w tym celu nasze aktywa, ale nie wykluczamy również przejęć, o ile wyceny będą racjonalne - poinformował prezes.

bEDtvYwt

- Obecnie jesteśmy obecni głównie na Mazowszu, w Wielkopolsce, a także okolicach Katowic i Krakowa. W perspektywie kilku lat zamierzamy istotnie zwiększyć naszą obecność w Polsce - dodał.

W dłuższej perspektywie PKM Duda planuje inwestycje w rozwój swoich ferm hodowlanych.

- Chodzi o rozbudowę ferm na własnych gruntach, ale to program na lata. Pierwsze efekty mogą pojawić się po 20-30 miesiącach od momentu podjęcia decyzji, czyli w II połowie 2017 r. - powiedział Formela.

Dodał, że także w tym przypadku spółka myśli o przejęciach, co mogłoby pomóc w przyspieszeniu tego procesu. Spółka nie obawia się o środki na realizację planów inwestycyjnych.

bEDtvYwu

- Zmiany w strukturze akcjonariatu sprawiły m.in. że mamy dostęp do stabilnego finansowania nie tylko bankowego, ale również do środków naszego akcjonariusza, co pozwala myśleć o rozwoju w przyszłości - powiedział prezes.

W zeszłym roku 23 proc. akcji PKM Duda skupił w wezwaniu Cedrob, który specjalizuje się w produkcji mięsnej i przetworów drobiowych. Obecnie posiada on 32,99 proc. akcji PKM Duda.

Formela ocenił, że rok 2015 będzie dla producentów mięsa i przetworów mięsnych okresem walki o marże i rynek. Dodał, że spółki mięsne będą musiały jednocześnie współpracować w zakresie odblokowania eksportu polskich wyrobów do krajów azjatyckich.

W 2014 r. przychody PKM Duda spadły o 11 proc. do 1,69 mld zł. W tym czasie EBITDA skurczyła się o 14 proc. do 54,5 mln zł, EBIT spadł o 17,5 proc. do 31,7 mln zł, a zysk netto zmniejszył się o 1,3 proc. do 22,6 mln zł.

bEDtvYwv

- Dla branży był to jeden z najtrudniejszych okresów w ostatnich pięciu latach. Zamknięcie rynków Rosji, Białorusi i Kazachstanu, a także afrykański pomór świń w Polsce odcisnęły się na handlu mięsem. Wpłynęło to także na pozycję polskich zakładów na tle Europy - skomentował Formela.

- Biorąc pod uwagę sytuację rynkową wyniki za 2014 r. są dobre, ale na pewno mogłyby być lepsze. Ma na nie wpływ także sytuacja rynkowa PKM Duda. W ostatnich pięciu latach restrukturyzowaliśmy nasze zadłużenie i nie mieliśmy środków na inwestycje w rozwój i ekspansję terytorialną - dodał.

W latach 2009-2014 dług netto spółki obniżył się do 136 mln zł z 333 mln zł. PKM Duda to grupa działająca w sektorze mięsnym zajmująca się ubojem, rozbiorem i dystrybucją mięsa oraz wędlin, hodowlą trzody oraz uprawą zbóż oraz innych produktów roślinnych.

bEDtvYwO
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)