Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Na stacjach PKN Orlen naładujesz samochód. Ruszył pilotażowy projekt

Na stacjach PKN Orlen naładujesz samochód. Ruszył pilotażowy projekt

Brak ładowarek do samochodów to ciągle główna bariera rozwoju elektromobilności w Polsce. Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Brak ładowarek do samochodów to ciągle główna bariera rozwoju elektromobilności w Polsce.

W tym roku kierowcy będą mieli możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach PKN Orlen. Spółka chce na początek kupić 23 ładowarki, które pozwolą w kilkadziesiąt minut doładować samochód.

Orlen ogłosił postępowanie zakupowe na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. Inwestycja będzie realizowana w latach 2018-2019, a pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w tym roku.

Na razie wiadomo tylko, że pierwsze ładowarki pojawią się pod siedzibami firmy w Płocku i Warszawie. Kolejne stawiane będą przy trasach tranzytowych.

"Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym+ - czytamy w komunikacie.

Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20 do 80 proc. pojemności w około 20-30 minut.

Światowe koncerny stawiają na samochody elektryczne


Inwestycja Orlenu, a więc państwowej spółki, wpisuje się w ambitne plany premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie elektromobilności. Dodatkowo ma być ważnym bodźcem rozwojowym dla całego rynku paliw alternatywnych w naszym kraju - przekonują władze Orlenu.

- Chcemy, by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z naszych punktów ładowania - podkreśla prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński.

Nie będą to pierwsze ładowarki na stacjach Orlenu, bo już teraz można doładować auto w Kostomłotach oraz w Katowicach. Te powstały jednak w ramach współpracy z firmą Tesla. Kolejnych ponad 20 ma być już własnością PKN.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 roku.

pkn orlen, ładowarki, auta elektryczne, elektromobilność
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fdff
2018-01-17 23:02
Wole jeździć na zużytym oleju z frydek ... hehehe ... mam dużo taniej, ekologicznie i szybciej
Norbias
2018-01-17 22:13
Boom dopiero się zacznie. Na chwile obecna wole bezpiecznie poczekać a nie na chama się pchać do
1. Pojazdow EV z zasiegiem typu 200km
2. Cena pojazdu typu 30.000 Euro

Spokojnie niech to ma zasieg 500km i niech nawet nie nowe ale użytka kosztuje z 16.000EUR i można spokojnie przejść na elektryka. Teraz to raczej masochizm. Dlatego cierpliwie trzeba poczekać i mysle ze w 5 czy 10 lat sie wiele zmieni ?
Witek
2018-01-17 12:25
Wow! 23 ładowarki na całą Polskę dla miliona planowany aut! Full wypas! Tylko co zrobić jak w akumulatorze zabraknie energii a przed przed tobą 5 aut w kolejce do ładowarki i każdy będzie ładował kilkadziesiąt minut? Co będzie można robić na takiej stacji paliw przez kilka godzin? Orlen powinien równolegle inwestować również w jakieś automaty do gier albo czytelnie aby jakoś umilić ten czas oczekiwania na naładowanie akumulatorów.
Pokaż wszystkie komentarze (8)