Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen obniżył capex w segmencie wydobycia na ten rok o 200 mln zł

0
Podziel się
PKN Orlen obniżył capex w segmencie wydobycia na ten rok o 200 mln zł
bEpMpdit

PKN Orlen obniżył tegoroczny capex o 200 mln zł do 600 mln zł w segmencie wydobycia, poinformował wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

"Zakładaliśmy 4,8 mld zł łącznego capex w tym roku, bez uwzględnienia odbudowy Litvinova. Ostatecznie może być niższy ze względu na optymalizację w segmencie upstream. W wyniku optymalizacji obniżyliśmy nakłady inwestycyjne na wydobycie o 200 mln zł do szacowanych łącznie 600 mln zł" - powiedział Jędrzejczyk podczas konferencji.

Nakłady inwestycyjne koncernu wyniosły 1,8 mld zł po I półroczu, w tym 954 mln zł w II kwartale, z czego 285 mln zł w rafinerii, 257 mln zł w petrochemii, 121 mln zł w energetyce, 76 mln zł w detalu, 180 mln zł w wydobyciu (w tym 140 mln zł w Kanadzie).

bEpMpdiv

Wiceprezes dodał, że całkowite roszczenie za Litvinov koncern szacuje na 2 mld zł, ale kwota ta wymaga jeszcze potwierdzenia u ubezpieczycieli. Dotychczas Orlen odzyskał 600 mln zł. Koszt odbudowy instalacji steam cracker w Litvinovie szacowany jest na 600 mln zł i 1,1 mld zł utraconej marży do końca czerwca 2016 r.

Na wynikach finansowych minionego kwartału zaważyły m.in. remonty instalacji koncernu. Jędrzejczyk zapowiada dokończenie tych procesów szczególnie na instalacjach w Czechach oraz sektorze petrochemicznym w Płocku, tak aby "od IV kwartału, a szczególnie od listopada" koncern osiągnął pełne moce.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bEpMpdiW
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)