Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen zdecydował ws. gigantycznego projektu

0
Podziel się:

Rada nadzorcza spółki wyraziła zgodę na realizację projektu budowy bloku gazowo-parowego w Płocku.

PKN Orlen zdecydował ws. gigantycznego projektu
(orlen.pl)
bECXXGwl

Rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na realizację projektu budowy kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, o mocy 596 MWe - podała spółka.

_ - Decyzja rady nadzorczej kończy proces uzyskiwania zgód korporacyjnych i rozpoczyna ostatni etap przygotowań do podpisania umowy z generalnym wykonawcą. Elektrociepłownia będzie posiadała moc 596 MWe. Oddanie jednostki do eksploatacji planowane jest z końcem 2017 roku _ - napisano w raporcie.

Szacowana wartość projektu budowy elektrociepłowni, który obejmuje budowę bloku w formule _ pod klucz _ z infrastrukturą, wyniesie około 1,65 mld złotych.

bECXXGwn

Projekt jest przygotowany do realizacji - koncern ma m.in. pozwolenie na budowę, umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi oraz umowę przyłączeniową do sieci gazowej z Gaz-System.

_ - Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy założenia projektu budowy kolejnej elektrociepłowni parowo-gazowej i podjęliśmy decyzję o dalszym rozwoju segmentu energetyki przemysłowej w oparciu o aktywa we Włocławku i w Płocku. Rentowność naszych projektów energetycznych jest ściśle powiązana z lokalnymi uwarunkowaniami i synergiami z zakładami produkcyjnymi. Realizując tę inwestycję PKN Orlen stanie się liderem kogeneracji gazowej i umocni swoją wiodącą pozycję w kogeneracji przemysłowej w kraju _ - poinformował cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

_ - Za trzy lata grupa Orlen będzie dysponowała w Polsce mocami wysokości blisko 1,5 GWe, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu, jak i naszego kraju _ - dodał.

Jak podaje spółka, blok znacząco podniesie efektywność energetyczną produkcji. Elektrociepłownia będzie dostarczała parę przemysłową dla zakładu w Płocku i energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego.

bECXXGwt

W kwietniu 2013 r. spółka rozpoczęła budowę bloku gazowo-parowego o mocy ok. 470 MWe we Włocławku. Koszt przedsięwzięcia to prawie 1,4 mld zł. Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, potrwa do 2015 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bECXXGwO
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)