Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo traci 143 mln zł. Przez niskie ceny złomu

0
Podziel się:

Największy towarowy przewoźnik w Polsce dokona w sprawozdaniu finansowym poważnych odpisów.

PKP Cargo traci 143 mln zł. Przez niskie ceny złomu
(materiały prasowe)

Największy towarowy przewoźnik w Polsce dokona w sprawozdaniu finansowym za 2015 rok odpisów o wartości 143,46 mln zł. Na wynikach odbija się istotny spadek cen złomu w czwartym kwartale.

"Ze względu na odnotowany na rynku istotny spadek cen złomu w IV kwartale 2015 r., zarząd spółki po przeprowadzeniu analizy wpływu tej zmiany na jednostkowe i skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2015, podjął decyzję o dokonaniu - w oparciu o obowiązujące na koniec 2015 roku ceny poszczególnych klas złomu - odpisów z tytułu utraty wartości" - czytamy w komunikacie PKP Cargo.

Odpisy dotyczą rzeczowych aktywów trwałych, w postaci taboru kolejowego, w kwocie niecałych 148 mln zł. Jednocześnie spadła wartość zapasów o 5,28 mln zł i aktywów trwałych zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży w kwocie 24 mln zł. uwzględniając "efekt podatkowy" netto odpis wyniesie 143 mln zł.

Jak zapewnia zarząd spółki, dokonane odpisy mają charakter niepieniężny i pozostają bez wpływu na sytuację płynnościową PKP Cargo. Jednocześnie podkreśla, że przedstawione wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.

Ostateczne wyniki spółki zostaną przedstawione w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2015 rok, których publikacja planowana jest na 18 marca.

PKP Cargo działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru. Posiada także własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (47,8 proc. udziału w rynku według masy i 55,9 proc. według pracy przewozowej) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)