Notowania

tpe
04.12.2015 13:39

Plany łączenia energetyki i górnictwa. Co to oznacza dla Tauronu?

- Dobry wynik osiągnięty w bieżącym roku przez kopalnie grupy Tauron to doskonały przykład, że współistnienie górnictwa i energetyki ma głęboki sens - ocenił Jerzy Kurella.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tauron)

- Dobry wynik osiągnięty w bieżącym roku przez kopalnie grupy Tauron to doskonały przykład, że współistnienie górnictwa i energetyki ma głęboki sens - ocenił w piątek prezes koncernu Jerzy Kurella. Optymizmu nie podzielają właściciele Tauronu. Akcje w rok potaniały o połowę. Są najtańsze w historii.

Prezes Kurella towarzyszył premier Beacie Szydło, która w piątek rano odwiedziła świętujących 4 grudnia Barbórkę górników z należącego do spółki Tauron Wydobycie Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Szefowa rządu najpierw spotkała się z władzami grupy Tauron i spółki Tauron Wydobycie. Potem wzięła udział w pochodzie górniczym do miejscowego kościoła św. Barbary. Tam uczestniczyła w barbórkowej mszy, na zakończenie której wygłosiła przemówienie.

Premier mówiła w nim m.in., że Polska potrzebuje dobrze rozwiniętej, szybko rozwijającej się gospodarki, a ta potrzebuje nowoczesnego górnictwa. Uznała, że dla realizacji planu rozwoju górnictwa jest obecnie dobry klimat oraz determinacja rządzących i samych górników. Wskazała, że najważniejsze jest teraz porozumienie w tej sprawie i umiejętność znalezienia drogi, ,"którą powinno (podążać) górnictwo razem z energetyką". Oceniła, że Libiąż, gdzie działa należąca do Tauronu kopalnia Janina, jest przykładem, że "takie połączenie jest drogą w dobrym kierunku".

Kurella, który zabrał głos po szefowej rządu, nawiązał do finalizowanego przez spółkę Tauronu - Nowe Brzeszcze Grupa Tauron - przejęcia części należącej wcześniej do Kompanii Węglowej kopalni Brzeszcze (od Spółki Restrukturyzacji Kopalń). Jak dodał, jest rad, że Tauron może świętować Barbórkę nie tylko z górnikami dwóch dotychczasowych kopalń koncernu: Janiny w Libiążu i Sobieskiego w Jaworznie, ale też z gośćmi - pracownikami Brzeszcza.

- Kończący się rok był dla kopalń i dla górnictwa pełen wyzwań. Jednak mimo trudnego otoczenia rynkowego, nie najlepszej kondycji innych kopalń i rekordowo niskich cen węgla, kopalnie należące do grupy Tauron zdołały osiągnąć dobre wyniki. Jest to doskonały przykład na to, że współistnienie górnictwa i energetyki, jak to ma miejsce właśnie w grupie Tauron, ma głęboki sens i jest to model, który może być wzorem do naśladowania dla całej branży górniczej i energetycznej - ocenił prezes Tauronu.

- Niebawem do naszego holdingu dołączy kopalnia Brzeszcze. Będzie to kolejny etap w budowaniu silnej grupy paliwowo-energetycznej. To jest perspektywiczna inwestycja, która pozwoli nam w większym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostaw paliwa i kontrolować cały łańcuch wartości - uznał Kurella.

Optymizmu prezesa nie podzielają inwestorzy giełdowi. Kurs akcji Tauronu spada w piątek o około 3 proc. Od początku tego roku, kiedy po raz pierwszy pojawiały się pomysły łączenia górnictwa z energetyką, wartość rynkowa spółki spadła o połowę. Jedna akcja kosztuje już poniżej 2,6 zł - to najniższy wynik w 5-letniej historii Tauronu na giełdzie w Warszawie.

Notowania akcji Tauronu

Prezes Kurella zapowiedział kontynuację w 2016 r. inwestycji w kopalniach Janina i Sobieski, a także poważne inwestycje w kopalni Brzeszcze. - Jestem przekonany, że zarówno te inwestycje, jak i wszystkie inne, które są prowadzone w grupie Tauron, pozwolą spółce na stabilny rozwój oraz znacząco przedłużą żywotność naszych zakładów górniczych, co ich załodze da gwarancje zatrudnienia, a energetykom - gwarancję stabilnych dostaw paliwa - zadeklarował Kurella.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. grupa Tauron wyprodukowała ok. 3,5 mln ton węgla kamiennego. Nakłady inwestycyjne w obszar Wydobycie od początku roku sięgnęły 177,5 mln zł.

Odnosząc się do trwającego procesu akwizycji kopalni Brzeszcze Tauron przypomniał w komunikacie, że po podpisaniu 19 października warunkowej umowy przedwstępnej uzyskano już dla tej transakcji wszystkie zgody korporacyjne oraz UOKiK. Trwa jeszcze proces związany z decyzją ministerstwa środowiska o przeniesieniu koncesji. W przyszłości, po restrukturyzacji Brzeszcze, koncern planuje połączyć ten podmiot z Tauronem Wydobycie.

Dzięki nabyciu Brzeszcz zakłady wydobywcze Tauronu będą pokrywały zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu w ponad 50 proc. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc. (w oparciu o pracę Zakładu Górniczego Janina w Libiążu i Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie). Tauron zapowiedział już, że zainwestuje w Brzeszcze co najmniej 200 mln zł w ciągu dwóch lat.

Tagi: tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz